Trwa ładowanie...

Siergiej Ławrow: Rosja gotowa do współpracy z NATO w kwestiach bezpieczeństwa

• Szef MSZ Rosji: jesteśmy gotowi do "poważnej pracy" wraz z NATO
• Dodał, że chodzi o kwestie bezpieczeństwa wojskowego i politycznego
• Ławrow zastrzegł, że chodzi o "realne, a nie sztucznie tworzone" zagrożenia
• Według rosyjskiego ministra nie sprzyja jednak takiej współpracy przemieszczanie infrastruktury NATO "ku terytorium Federacji Rosyjskiej"

Siergiej Ławrow: Rosja gotowa do współpracy z NATO w kwestiach bezpieczeństwaŹródło: PAP, fot: AA
d2h85n0
d2h85n0

Ławrow powiedział, że Rosja jest zainteresowana tym, by stosunki z krajami UE oparte były na zasadzie równoprawności i wzajemnej korzyści i takie też jest jej podejście do relacji z NATO.

- Jesteśmy gotowi do wspólnej poważnej pracy w kwestiach bezpieczeństwa wojskowo-politycznego na obszarze euroatlantyckim i w Europie, do łączenia naszych interesów w poszukiwaniu odpowiedzi na realne, a nie sztucznie tworzone zagrożenia - zapewnił. Za wspólne dla wszystkich krajów zagrożenie uznał przede wszystkim terroryzm i "wszystko, co wiąże się ze wspieraniem działalności terrorystycznej".

- Współpracy w kwestiach walki z terroryzmem i w innych sferach nie sprzyja, bez wątpienia, wzmacnianie aktywności NATO na naszych granicach i przemieszczanie infrastruktury wojskowej NATO ku terytorium FR - podkreślił Ławrow.

Dodał, że na niedawnym posiedzeniu Rady NATO-Rosja strona rosyjska potwierdziła "gotowość do wznowienia dialogu między wojskowymi na zasadzie równoprawności". Powiedział też, że Rosja zawsze zdoła obronić swoje interesy i bezpieczeństwo swoich obywateli.

Po szczycie NATO w Warszawie, na którym zapadła decyzja o rozmieszczeniu w Europie Wschodniej czterech wielonarodowych batalionów, MSZ Rosji skrytykowało te ustalenia. Oświadczyło, że NATO koncentruje się na "nieistniejącym" zagrożeniu ze Wschodu i że czyni to "wbrew obiektywnym interesom podtrzymania pokoju i stabilności w Europie".

Z Moskwy Anna Wróbel

d2h85n0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h85n0
Więcej tematów