Trwa ładowanie...
Siergiej Ławrow nazwał wypowiedź Grzegorza Schetyny bluźnierstwem
x-news/TVN 24IAR

Siergiej Ławrow nazwał wypowiedź Grzegorza Schetyny bluźnierstwem

Szef polskiej dyplomacji zachował się niestosownie - tak komentowana jest w Rosji wypowiedź Grzegorza Schetyny, dotycząca wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy ukraińskich. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, podczas jednej z konferencji prasowych, nazwał ją „bluźnierstwem”.
Share
d1g9dfe

Pierwsi na słowa polskiego ministra zareagowali rosyjscy internauci. W sieci pojawiły się zarzuty o obrażanie pamięci czerwonoarmistów, wyzwalających Polskę. Ostry w słowach był również komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rosyjska dyplomacja zaapelowała do Grzegorza Schetyny, aby przestał drwić z historii.

Krytycznie ocenił wypowiedź polskiego ministra szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. - Wypowiedzi polskiego ministra o tym, że Oświęcim wyzwalali Ukraińcy nawet nie jestem w stanie komentować. Oświęcim wyzwalała Armia Czerwona, w której byli: Rosjanie, Ukraińcy, Czeczeni, Gruzini i Tatarzy. Granie na uczuciach narodowych w tej sytuacji jest bluźniercze i cyniczne - stwierdził Ławrow ma konferencji prasowej.

d1g9dfe

Krytycznie do wypowiedzi Schetyny odniósł się także przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Konstantin Kosaczow. W jego opinii, polski minister - doskonale znając historię - próbował nadużyć jej do celów politycznych.

"Oni otwierali bramy obozu"

W środę szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna w rozmowie z Polskim Radiem stwierdził, że bramy obozu Auschwitz-Birkenau otwierali żołnierze ukraińscy.

Minister mówił, że "pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali (niemiecki obóz), bo tam żołnierze ukraińscy byli wtedy w ten dzień styczniowy i oni otwierali bramy obozu".

d1g9dfe

Zobacz również wideo: Ławrow: pojawiła się szansa na pokój

d1g9dfe

Podziel się opinią

Share
d1g9dfe
d1g9dfe
Więcej tematów