Trwa ładowanie...
d4ahiid

Siergiej Ławrow mówi o warunkach zmiany konstytucji Ukrainy. "Potrzebna zgoda Doniecka i Ługańska"

Reforma konstytucyjna na Ukrainie powinna zostać przeprowadzona za zgodą Doniecka i Ługańska - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Polityk odwołał się do mińskich porozumień nt. statusu Donbasu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow (AFP, Fot: Yuri Kadobnov)
d4ahiid

- Co się tyczy reformy konstytucyjnej, która też została zapisana w mińskich porozumieniach, to jest tam mowa o tym, że reforma konstytucyjna, obejmująca zapewnienie szczególnego statusu Donbasu, będzie przeprowadzana po uzgodnieniu z Ługańskiem i Donieckiem - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji.

To, m.in., miała monitorować tzw. normandzka czwórka (przedstawiciele Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji) - powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach ze swym odpowiednikiem z Madagaskaru.

Ławrow wymienia obszary konsultacji

d4ahiid

Zdaniem Ławrowa istnieje lista spraw zatwierdzonych w mińskich porozumieniach, które obowiązkowo powinny figurować w reformie konstytucyjnej, ustalonej z Donieckiem i Ługańskiem. To kwestie języka, decentralizacji, finansowych, gospodarczych, socjalnych i wyborczych pełnomocnictw, szczególnych związków gospodarczych tych regionów z Rosją.

Na pierwszym posiedzeniu komisji konstytucyjnej w Kijowie w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wykluczył przeprowadzenia referendum ws. struktury państwa (czytaj więcej). Jednocześnie zaznaczył, że w dalszym ciągu jest przeciwny (popieranemu przez Rosję) pomysłowi federalizacji państwa, lecz opowiada się za decentralizacją władzy na rzecz regionów.

W lutym w stolicy Białorusi pod egidą przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec zawarto porozumienie, zakładające m.in. rozejm między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. Prezydent Poroszenko powiedział wówczas, że Ukraina zawsze będzie w pełni niepodległym, unitarnym państwem i nie ma ustaleń w sprawie autonomii regionów czy federalizacji kraju.

d4ahiid

Podziel się opinią

Share
d4ahiid
d4ahiid
Więcej tematów