Siergiej Ławrow już w Warszawie
Ok. godz. 21.15 wylądował w Warszawie
samolot z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem na
pokładzie. Rosyjski minister składa w Polsce roboczą wizytę.
W czwartek przed południem Ławrow spotka się z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. Po tym spotkaniu planowana jest konferencja prasowa obu ministrów. O godz. 15.00 Ławrow zostanie przyjęty przez premiera Donalda Tuska.
Nie jest przewidziane spotkanie rosyjskiego ministra z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Jak informuje oficjalnie polskie MSZ, ministrowie Sikorski i Ławrow będą rozmawiali m.in. o rozwoju sytuacji wokół konfliktu gruzińsko-rosyjskiego oraz o perspektywie relacji Unia Europejska - Rosja.
Rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko zapowiedział, że Ławrow w Warszawie ponownie poinformuje o negatywnym stanowisku Moskwy w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Na dzień przed wizytą szefa rosyjskiej dyplomacji dowódca sił strategicznych Rosji generał Nikołaj Sołowcow oświadczył, że przyszłe obiekty tarczy w Polsce i Czechach mogą stać się celami dla rosyjskich rakiet.
Nie mogę wykluczyć, że w wypadku podjęcia stosownej decyzji przez najwyższe kierownictwo wojskowo-polityczne kraju celami dla naszych rakiet mogą się stać obiekty tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, a w przyszłości inne podobne obiekty - powiedział Sołowcow dziennikarzom w Moskwie.
W ocenie premiera Tuska wizyta Ławrowa może być "krokiem we właściwą stronę". We wtorek szef polskiego rządu przyznał jednak, że Rosja jest obecnie dla Polski "trudnym partnerem". Tusk zwrócił uwagę, że wizyta Ławrowa odbywa się mimo złej sytuacji wywołanej kryzysem kaukaskim i postawą Rosji wobec Gruzji. Ponadto zaznaczył, że postawa Rosji wobec Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kryzys kaukaski "pozostawia wiele do życzenia".
Polska jest jednym z tych krajów, który twardo stawia kwestie integralności terytorialnej Gruzji, ale równocześnie Polska powinna być tym krajem w UE, który co najmniej jest w głównym nurcie Unii, jeśli chodzi o relacje z Rosją - zaznaczył premier.
"Wizyta za linią frontu" - tak z kolei dziennik "Wriemia Nowostiej" tytułuje korespondencję z Warszawy, w której zapowiada podróż Ławrowa.
"Wriemia Nowostiej" przypomina, że Sikorski chce porozmawiać z rosyjskim kolegą po "męsku". "Męska rozmowa ma dotyczyć relacji dwustronnych, problemów instalacji w Polsce 10 antyrakiet amerykańskiej tarczy, przyszłości partnerstwa UE-Rosja i sytuacji na Kaukazie" - informuje gazeta.
"Wriemia Nowostiej" odnotowuje, że "polscy dyplomaci nieoficjalnie mówią, że Tusk i Sikorski chcą zaproponować, by rosyjscy wojskowi mogli wizytować bazę antyrakiet w Redzikowie na północy Polski, w zamian za możliwość polskich inspekcji w rosyjskich bazach w obwodzie kaliningradzkim".