WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Siergiej Aksjonow: proces wchodzenia w skład Rosji zajmie do roku

Proces wchodzenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie do roku - oświadczył premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow na konferencji prasowej w Symferopolu. Odrzucił przy tym ewentualność, by Krym mógł stać się niepodległym państwem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siergiej Aksjonow
Siergiej Aksjonow (PAP/EPA, Fot: Artur Shvarts)
WP

- Myślę, że okres przejściowy potrwa do roku. Potem będziemy już mogli w pełni uczestniczyć we wszystkich procesach i korzystać z ulg Federacji Rosyjskiej - oświadczył Aksjonow.

Pytany o możliwość "abchaskiego wariantu" na Krymie oznajmił: - Nie, nie będziemy niepodlegli. Uważamy obecnie - ja osobiście uważam - że Krym powinien wejść w skład Rosji jako podmiot Federacji Rosyjskiej.

Abchazja jest obok Osetii Południowej jedną z dwóch separatystycznych republik, o które Gruzja i Rosja stoczyły wojnę w sierpniu 2008 r. Rosja uznała obie republiki za niepodległe państwa, a kontrolę przejęli w nich popierani przez Moskwę separatyści. Niepodległość Abchazji jest obecnie uznawana tylko przez kilka państw na świecie - oprócz Rosji są to Wenezuela, Nikaragua i dwa wyspiarskie państewka na Oceanie Spokojnym.

WP

Aksjonow odrzucił również możliwość dialogu władz krymskich z władzami w Kijowie, dopóki nie zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie na Ukrainie. - Nie omawiamy z Kijowem kwestii oddzielenia się. A jeśli coś będziemy omawiać, to tylko z ponownie wybranym rządem lub prezydentem - oświadczył.

Dodał, że ewentualne rozmowy odbywać się będą po "postawieniu wszystkich kropek nad 'i' w referendum", a Krym brałby w nich udział "już w innym charakterze".

Aksjonowa pytano także, jak może uważać referendum za legalne, jeśli 12 proc. ludności, czyli Tatarzy krymscy, zamierza je bojkotować. Premier odparł na to, że do bojkotu wzywał jedynie Medżlis (parlament) Tatarów krymskich, którego nie sposób uważać za przedstawiciela całej tej grupy ludności.

Tatarską ludność Krymu władze radzieckie deportowały w 1944 roku pod pretekstem jej współpracy z III Rzeszą. Tatarom pozwolono wrócić na Krym dopiero w połowie lat 80. W efekcie tych wydarzeń dziś duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie i możliwości włączenia autonomii krymskiej do Rosji.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP