Trwa ładowanie...
27-12-2014 13:25

Siemoniak: szybsze prace nad polsko-ukraińsko-litewską brygadą

Możliwe, że na początku przyszłego roku będzie gotowe porozumienie techniczne dotyczące brygady polsko-litewsko-ukraińskiej - powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem.

Siemoniak: szybsze prace nad polsko-ukraińsko-litewską brygadąŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2ahu92
d2ahu92

Tematami telefonicznej rozmowy był także zacieśnienie współpracy wojskowej Polski i Ukrainy, rezygnacja Ukrainy ze statusu państwa pozablokowego i sytuacja w Donbasie. Wicepremier, który w poniedziałek rozmawiał z ministrem obrony Litwy Juozasem Olekasem dodał, że przekazał Połtorakowi stanowisko Litwy, która również jest gotowa przyśpieszyć tworzenie brygady.

Obecnie, po podpisaniu umowy w sprawie wielonarodowej brygady, trwają prace nad porozumieniem technicznym. - Ustaliliśmy, że prace nad nim zostaną przyspieszone. Mamy nadzieję, że w pierwszych miesiącach przyszłego roku uda się uzgodnić to techniczne porozumienie - powiedział minister.

Polska adwokatem Ukrainy w NATO

Odniósł się także do decyzji ukraińskiego parlamentu o rezygnacji Ukrainy ze statusu państwa pozablokowego. - Zapewniłem ministra Połtoraka, że Polska będzie na forum NATO wspierać partnerstwo z Ukrainą - powiedział wicepremier.

- Ta decyzja ukraińskich władz jest zrozumiała. Skoro okazało się, że status państwa pozablokowego nie zapewnił bezpieczeństwa i integralności Ukrainy, nic dziwnego, że Ukraina będzie szukać nowych możliwości. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierze, wydaje się, że decyzja ma kontekst aspiracji europejskich i natowskich. (...) Nie powinna budzić większych emocji, jest zrozumiała - ocenił Siemoniak.

d2ahu92

- Uzgodniliśmy, że w styczniu będziemy kontynuowali dialog, i bardzo prawdopodobna jest moja wizyta w Kijowie - dodał.

W ubiegły poniedziałek delegacja ukraińskiego wiceministra obrony odbyła w Warszawie rozmowy w pionie uzbrojenia i w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kilka dni wcześniej z wizytą w Polsce przebywał prezydent Petro Poroszenko. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wtedy ustawę ratyfikującą ze strony Polski umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE. Prezydencka delegacja, do której należał minister obrony Stepan Połtorak, odwiedziła też Lublin - siedzibę dowództwa tworzonej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady.

Oglądaj też: "Bezprecedensowa aktywność Rosjan nad Bałtykiem"
d2ahu92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ahu92
Więcej tematów