Siemoniak: szybsze prace nad polsko-ukraińsko-litewską brygadą
Możliwe, że na początku przyszłego roku będzie gotowe porozumienie techniczne dotyczące brygady polsko-litewsko-ukraińskiej - powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem.
27.12.2014 | aktual.: 27.12.2014 14:39
Tematami telefonicznej rozmowy był także zacieśnienie współpracy wojskowej Polski i Ukrainy, rezygnacja Ukrainy ze statusu państwa pozablokowego i sytuacja w Donbasie. Wicepremier, który w poniedziałek rozmawiał z ministrem obrony Litwy Juozasem Olekasem dodał, że przekazał Połtorakowi stanowisko Litwy, która również jest gotowa przyśpieszyć tworzenie brygady.
Obecnie, po podpisaniu umowy w sprawie wielonarodowej brygady, trwają prace nad porozumieniem technicznym. - Ustaliliśmy, że prace nad nim zostaną przyspieszone. Mamy nadzieję, że w pierwszych miesiącach przyszłego roku uda się uzgodnić to techniczne porozumienie - powiedział minister.
Polska adwokatem Ukrainy w NATO
Odniósł się także do decyzji ukraińskiego parlamentu o rezygnacji Ukrainy ze statusu państwa pozablokowego. - Zapewniłem ministra Połtoraka, że Polska będzie na forum NATO wspierać partnerstwo z Ukrainą - powiedział wicepremier.
- Ta decyzja ukraińskich władz jest zrozumiała. Skoro okazało się, że status państwa pozablokowego nie zapewnił bezpieczeństwa i integralności Ukrainy, nic dziwnego, że Ukraina będzie szukać nowych możliwości. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierze, wydaje się, że decyzja ma kontekst aspiracji europejskich i natowskich. (...) Nie powinna budzić większych emocji, jest zrozumiała - ocenił Siemoniak.
- Uzgodniliśmy, że w styczniu będziemy kontynuowali dialog, i bardzo prawdopodobna jest moja wizyta w Kijowie - dodał.
W ubiegły poniedziałek delegacja ukraińskiego wiceministra obrony odbyła w Warszawie rozmowy w pionie uzbrojenia i w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kilka dni wcześniej z wizytą w Polsce przebywał prezydent Petro Poroszenko. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wtedy ustawę ratyfikującą ze strony Polski umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE. Prezydencka delegacja, do której należał minister obrony Stepan Połtorak, odwiedziła też Lublin - siedzibę dowództwa tworzonej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady.