Trwa ładowanie...
d1i7uvj
18-05-2012 15:40

Siemoniak o Afganistanie: najpierw ustalić cele, potem finansowanie

W dyskusji nad pomocą dla Afganistanu po roku 2014 najpierw trzeba określić cele polityczne, a potem mówić o finansowaniu; szczyt NATO w Chicago nie powinien być "szczytem składkowym" - uważa minister obrony Tomasz Siemoniak.

d1i7uvj
d1i7uvj

Misja w Afganistanie do roku 2014 i po tej dacie, kiedy ma się zakończyć operacja bojowa ISAF, będzie jednym z głównych tematów szczytu, zaplanowanego na 20-21 maja w Chicago.

- Najpierw trzeba ustalić, co powinno się dziać po 2014 r., i nie koncentrować się nadmiernie na kwestiach finansowych - powiedział Siemoniak w piątek dziennikarzom. - Nie uchylamy się od odpowiedzialności ani od dyskusji, ale uważamy, że nie należy zaczynać od kwot i ich podziału na poszczególne kraje - zaznaczył.

Jak dodał szef MON "dobrze, że te kwoty zostały oszacowane, natomiast ważne są rozwiązania polityczne, ważna jest gotowość władz Afganistanu do wzięcia odpowiedzialności za swój kraj".

- Nie chcemy, żeby szczyt w Chicago był szczytem składkowym. To jest szczyt polityczny, uczestniczą w nim przywódcy wielu państw, nie tylko NATO - podkreślił.

d1i7uvj

Szef MON zaznaczył, że odpowiedzialność za przyszłość Afganistanu powinien czuć nie tylko sojusz, ale i państwa regionu - Rosja, Indie i Chiny, które mają tam swoje interesy.

Na pytanie, czy możliwe byłoby ze strony Polski zaangażowanie czysto finansowe, podkreślił, że "nasze przepisy budżetowe nie pozwalają finansować armii obcego państwa".

Przypomniał, że obecnie Afganistan jest największym z odbiorców polskiej pomocy rozwojowej. Zapowiedział, że będzie ona udzielana także po wycofaniu wojsk.

Koszty wsparcia afgańskich sił po roku 2014 NATO szacuje na 4 mld dolarów rocznie. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w czwartek, że USA oczekują, iż państwa uczestniczące w misji ISAF wyłożą łącznie jeden miliard, a polski wkład oszacowano na 20 mln dolarów rocznie przez 10 lat.

d1i7uvj

Szef MSZ powiedział, że Polska utrzyma niewielki komponent szkoleniowy, będzie kontynuować pomoc rozwojową, a rząd bada obecnie, jakie mogą być nakłady Polski na pomoc dla Afganistanu. - Zastanawiamy się nie tylko, na co nas stać, ale też w jaki sposób przyjęto pewne założenia co do tego, kto ma ile wpłacić - powiedział Sikorski. O zakończeniu misji bojowej do końca roku 2014 postanowił poprzedni szczyt NATO w Lizbonie.

d1i7uvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i7uvj
Więcej tematów