Trwa ładowanie...
d3bv7qq

Siedem nowych przedszkoli w 2014 r. w Warszawie

Siedem nowych oddziałów przedszkolnych we Włochach, na Mokotowie i Targówku oraz w Wesołej, Wilanowie i Wawrze planują oddać do użytku w 2014 r. władze stolicy. Zapowiadana jest także modernizacja już istniejących placówek.
Share
Siedem nowych przedszkoli w 2014 r. w Warszawie
Źródło: WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski
d3bv7qq

- Mamy dzisiaj dobrą wiadomość dla przedszkolaków i oczywiście ich rodziców, ponieważ planujemy przeznaczyć nowe środki na budowę i rozbudowę kolejnych przedszkoli. Od 2007 r. zbudowaliśmy od podstaw siedem przedszkoli, a 45 placówek zostało zmodernizowanych. W ok. 100 przedszkolach rocznie w wakacje trwają remonty. W sumie od 2007 r. liczba miejsc dla przedszkolaków zwiększyła się o 13 tys. Łącznie na inwestycje i remonty w tym obszarze wydano ponad 400 mln zł - mówiła podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według niej w Warszawie do przedszkoli chodzi 97 proc. dzieci.

W 2014 r. zostanie oddanych do użytku siedem nowych przedszkoli - we Włochach, na Mokotowie i Targówku oraz w Wesołej, Wilanowie i Wawrze, dzięki czemu liczba miejsc zwiększy się o 1000.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że kolejne inwestycje - zarówno budowa nowych, jak i modernizacja już istniejących przedszkoli - będą realizowane na: Bemowie, Białołęce, Bielanach, Mokotowie, w Rembertowie, na Targówku, w Ursusie, na Ursynowie, w Wesołej, na Wilanowie, Woli i Żoliborzu. Przyniosą one kolejne 2,3 tys. miejsc. Na te inwestycje ratusz przeznaczył 75 mln zł.

d3bv7qq

Władze stolicy chcą także zastąpić 20 placówek wybudowanych w latach 70. i 80. nowoczesnymi obiektami. Dzielnice wytypowały już placówki, obecnie ratusz ma przeprowadzić analizę pod kątem prawnym i finansowym. Władze miasta za optymalny termin rozpoczęcia budowy nowych placówek w miejsce przestarzałych uznaje 2017 r.

Jak podaje ratusz, obecnie w Warszawie działają 334 przedszkola samorządowe, w tym 325 ogólnodostępne i integracyjne oraz dziewięć specjalnych. - W tej chwili mamy wystarczającą liczbę miejsce w placówkach przedszkolnych, z reguły we wrześniu zostajemy nawet z jakąś liczbą miejsc wolnych. Obecnie do przedszkoli publicznych uczęszcza 41 tys. dzieci - dodała dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy Joanna Gospodarczyk. Oceniła, że gdyby wszyscy mieszkańcy chcieli posłać dzieci do przedszkoli publicznych do 2017 r. potrzeba dodatkowo ok. 6-7 tys. miejsc przedszkolnych.

Wydatki na utrzymanie miejskich przedszkoli publicznych w 2014 r. to, wedle informacji stołecznych władz, ponad 400 mln zł. W budżecie Warszawy zaplanowano też prawie 150 mln zł na dotacje dla przedszkoli niepublicznych.

d3bv7qq

Podziel się opinią

Share
d3bv7qq
d3bv7qq
Więcej tematów