Trwa ładowanie...
d25rg0u

Sieci energetyczne mogą "śledzić" trąby powietrzne

Na podstawie danych komputerowych Rejonu Energetycznego w Nowym Targu udało się precyzyjnie ustalić moment uderzenia trąby powietrznej, która we wtorek dotknęła pięć miejscowości na Podhalu.

Share
d25rg0u

O 15.39 nastąpiło pierwsze wyłączenie linii średniego napięcia i możemy uznać, że w tym momencie zaczęła się trąba powietrzna - powiedział kierownik dyspozycji ruchu Rejonu Energetycznego w Nowym Targu.

Żadna z rzadko rozstawionych stacji klimatycznych IMGiW nie odnotowała przejścia trąby powietrznej. Dlatego nie wiadomo dokładnie, z jaką np. prędkością przemieszczał się żywioł, nie mówiąc o szybkości ruchu wirowego wewnątrz powietrznego leja.

Sieci energetyczne są rozstawione bardzo gęsto. Nadzorujący je system komputerowy odnotowuje, np. wywołane przez wiatr, awarie kolejnych trakcji i transformatorów. Powinien więc przechować swoisty "zapis" przejścia trąby powietrznej, w dodatku z dokładnością do dziesiątych części sekundy - twierdzi kierownik dyspozycji ruchu Rejonu Energetycznego w Nowym Targu.(an)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d25rg0u

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25rg0u
d25rg0u
Więcej tematów