Innowacje"Sieć stron internetowych jest dopiero w powijakach"

"Sieć stron internetowych jest dopiero w powijakach"

Sieć stron internetowych jest dopiero w
powijakach - ocenia jeden z wynalazców technologii www Tim Berners-
Lee. W sierpniu minie 17 lat, od kiedy laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, w którym technologia
www powstała, udostępniło wszystkim zainteresowanym kod programu
umożliwiającego tworzenie stron internetowych.

Mimo że przez 17 lat od opublikowania kodu sieć stron www bardzo się rozwinęła (ponad 160 mln stron internetowych jest obecnie aktywnych), zdaniem Bernersa-Lee to dopiero początek. Jak mówi, w przyszłości strony www będą mogły dostarczyć każdemu internaucie "całą wiedzę świata".

Początkowo technologia pozwalająca przez internet przeglądać dokumenty udostępnione na serwerze miała służyć fizykom do korzystania z dorobku ich kolegów po fachu. Pracownicy CERN doszli jednak do wniosku, że prawdziwy pożytek ze stron www będzie dopiero wtedy, kiedy każdy będzie mógł je tworzyć i każdy z nich korzystać. Dlatego udostępnili kody swoich programów do tworzenia stron i przeglądarek internetowych na pierwszej w historii powszechnie dostępnej stronie internetowej.

Udostępnienie kodu bezpłatnie postulowali sami twórcy oprogramowania. Według innego programisty pracującego nad stworzeniem www, Roberta Cailliau, padały w CERN propozycje, aby za korzystanie z wynalazku pobierać drobne opłaty, ale uznano, że technologia upowszechni się szybciej i będzie bardziej pożyteczna, jeśli pozostanie darmowa.

Zdaniem Cailliau, było to słuszne założenie. Potwierdza to doświadczenie amerykańskiego University of Minnesota, na którym stworzono podobną technologię korzystania z zasobów w sieci. Nosiła ona nazwę Gopher. Uczelnia ta udostępniała swój wynalazek odpłatnie. Gdybyśmy my też tak postąpili, nie byłoby jednej dominującej technologii na świecie. Rynek podzieliłby się między konkurujące ze sobą firmy - tłumaczy Cailliau.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)