Trwa ładowanie...
d443fxc

Siarhiej Kawalenka przeniesiony na oddział psychiatryczny

Głodujący opozycjonista Siarhiej Kawalenka, którego tydzień temu przymusowo podłączono do kroplówki w areszcie w Mińsku, został przeniesiono w nocy z niedzieli na poniedziałek na oddział psychiatryczny w Witebsku - poinformowały niezależne portale białoruskie.

Share
d443fxc

O przeniesieniu Kawalenki na oddział psychiatryczny kolonii karnej Witba-3 władze mińskiego aresztu poinformowały jego matkę oraz wiceszefa opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF) Jurego Bieleńkiego.

- Powiedzieli nam, że aby wyprowadzić go z głodówki, nie ma innego wyjścia, niż skierować go do takiego szpitala, gdzie na podstawie dokładnej diagnozy zostaną zastosowane metody przymusowego karmienia. Milicjanci odmówili przeniesienia Siarhieja do cywilnego szpitala, chociaż nalegaliśmy na takie rozwiązanie - powiedział Bieleńki Radiu Swaboda.

Kawalenka, który jest witebskim działaczem PKCh-BNF, głoduje z dwutygodniową przerwą od 19 grudnia 2011 r., kiedy to został zatrzymany. Domaga się unieważnienia wyroku ponad dwóch lat kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary ograniczenia wolności z 2010 r., wymierzonej mu za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi.

d443fxc

Przy wzroście 182 cm Kawalenka waży obecnie 51 kg.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Alaksandra Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na starą sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

Solidarna Małopolska

Małopolscy radni wojewódzcy jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której wyrazili solidarność z głodującym działaczem Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej - Białoruski Front Narodowy Siarhiejem Kawalenką.

- Nazajutrz po Dniu Wolności, historycznym święcie 25 marca upamiętniającym proklamowanie Białoruskiej Republiki Ludowej jako Sejmik Województwa Małopolskiego czujemy obowiązek wyrażenia najwyższego zaniepokojenia lekceważeniem procedur demokratycznych na Białorusi, czego wyrazem jest przetrzymywanie w więzieniu działacza Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej - Białoruski Front Narodowy Siarhieja Kawalenki - napisali radni w przyjętej uchwale.

d443fxc

W dokumencie radni wyrazili solidarność z jego protestem w obronie prawa eksponowania historycznych białoruskich symboli narodowych i wolności słowa, która jest fundamentem demokratycznego społeczeństwa.

Małopolscy radni wezwali wszystkich, którym bliskie są ideały wolnościowe, do gestu solidarności z głodującym opozycjonistą i innymi osobami walczącymi o przestrzeganie sprawiedliwości i demokratycznych standardów na Białorusi. Wyrazem poparcia ma być wyeksponowanie historycznej białoruskiej flagi narodowej w barwach biało-czerwono-białej.

W ramach solidarności z białoruską opozycją historyczna flaga tego państwa pojawiła się w sali obrad małopolskiego sejmiku wojewódzkiego oraz w gabinetach marszałka województwa Marka Sowy i przewodniczącego sejmiku Kazimierza Barczyka.

d443fxc

Podziel się opinią

Share
d443fxc
d443fxc
Więcej tematów