Seul zapłacił talibom 20 mln dol. okupu za zakładników
Korea Południowa zapłaciła talibom ponad 20 mln dolarów okupu za uwolnienie 19 misjonarzy. Pieniądze te będą wydane m.in. na broń - podała agencja Reutera, powołując się na jednego z przywódców talibów.
"Dostaliśmy od nich (rządu w Seulu) ponad 20 mln dolarów. Wydamy je na broń, łączność i pojazdy do przeprowadzenia jeszcze większej ilości samobójczych ataków" - powiedział jeden z członków Rady Islamskiego Talibanu, na czele której stoi mułła Mohammad Omar.
Uwolnieni w środę i czwartek południowokoreańscy zakładnicy odlecieli w piątek z Afganistanu do Dubaju, skąd mieli udać się do kraju.
Seul zaprzeczał, że zapłacił okup. Zdaniem obserwatorów takie stanowisko władz Korei Płd. może stanowić groźny precedens, prowadzący do nasilenia się akcji porwań cudzoziemców w Afganistanie.
23 chrześcijańskich wolontariuszy z Korei Południowej zostało uprowadzonych w prowincji Ghazni 19 lipca. Dwaj z nich zostali kilka dni potem zabici przez porywaczy; następnie dwie kobiety zwolniono ze względu na zły stan zdrowia. W środę porywacze uwolnili w trzech turach 12 zakładników - 10 kobiet i dwóch mężczyzn, a w czwartek - pozostałą siódemkę - cztery kobiety i trzech mężczyzn.
Ze źródeł w Seulu wynika, że w zamian za odzyskanie wolności przez wolontariuszy, Korea Południowa zaakceptowała dwa żądania talibów: wycofania do końca roku żołnierzy południowokoreańskich z Afganistanu, co zresztą było już wcześniej planowane przez Seul, a także odwołania z tego kraju wszystkich południowokoreańskich misji chrześcijańskich oraz wolontariuszy.