ŚwiatSeria zamachów w szyickie święto w Iraku

Seria zamachów w szyickie święto w Iraku

Co najmniej 40 szyickich pielgrzymów zginęło w zamachach w Bagdadzie oraz dwóch irackich miastach na granicy z Iranem.

Seria zamachów w szyickie święto w Iraku
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/krwawe-swieto-aszura-6038691771540097g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/krwawe-swieto-aszura-6038691771540097g )
Krwawe święto Aszury

Szyici obchodzą swe główne święto - Aszurę. Z tej okazji w Karbali zgromadziło się niemal półtora miliona pielgrzymów. Nad bezpieczeństwem wiernych czuwa tu 11 tysięcy irackich policjantów.

Bomba w pojemniku na śmieci

Krwawy przebieg miały natomiast obchody szyickiego święta w miastach na granicy z Iranem. W zamachu bombowym w Chanikin na północny wschód od Bagdadu zginęło co najmniej 13 szyickich pielgrzymów, uczestników procesji z okazji święta Aszury. Co najmniej 39 wiernych zostało rannych. Bomba została ukryta w pojemniku na śmieci i zdalnie zdetonowana w momencie, gdy obok przechodziła procesja.

W niemal godzinę później zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze przed meczetem w innym pogranicznym mieście - Dur Mandali. Według irackich źródeł medycznych, na miejscu zginęły co najmniej 23 osoby, a około 40 zostało rannych.

W bagdadzkiej dzielnicy Baja snajper otworzył ogień do gromadzących się przed szyickim meczetem wiernych - czterech ludzi zginęło na miejscu, sześciu zostało rannych.

Miliony pielgrzymów

Aszura (z arabskiego: aszara, dziesięć) jest dziesiątym dniem muharrama, czyli pierwszego miesiąca roku księżycowego. Tego dnia w 680 roku zginął w bitwie pod Karbalą wnuk Mahometa, Husajn, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta.

Aszurę obchodzi się w Iraku i w innych krajach zamieszkanych przez duże społeczności szyickie, w tym w Iranie, Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanie, Bahrajnie, Libanie, Pakistanie i Syrii.

Sunnici także obchodzą żałobę po śmierci Husajna, ale mniej żarliwie. Dla fanatyków Aszura jest dniem, kiedy ożywają wspomnienia konfliktów między sunnitami i szyitami, datujących się z czasów rywalizacji o sukcesję po Mahomecie.

Przykryty złotą kopułą meczet-grobowiec imama Husajna znajduje się w Karbali, 90 km na południowy zachód od Bagdadu. Od upadku Saddama Husajna na obchody Aszury przybywa do tego świętego miasta po kilka milionów pielgrzymów.

Za rządów Saddama, świeckiego sunnity, który dyskryminował szyitów, ich procesje biczowników i inne widowiska pasyjne były zakazane.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)