Trwa ładowanie...

Seria eksplozji w kopalni Pniówek. "Ogromna tragedia. Czekamy tu na cud"

Górnicy są zdruzgotani decyzją o wstrzymaniu akcji ratowniczej siedmiu zaginionych po wybuchu w kopalni Pniówek. Ich bliscy i znajomi drżą na myśl o tym, co dzieje się pod ziemią. - Czekamy na cud, taki wspaniały człowiek - mówi Wirtualnej Polsce znajoma jednego z poszukiwanych ratowników. - Nie mam słów. Nie umiem o tym mówić - dodaje pan Adam, który pracuje w Zofiówce.

Poruszeni tragedią ludzie przychodzą przed kopalnię Pniówek składać znicze i modlić się za poszukiwanych  Poruszeni tragedią ludzie przychodzą przed kopalnię Pniówek składać znicze i modlić się za poszukiwanych Źródło: WP Wiadomości
d1g4qoa

Przed kopalnią przytłaczająca cisza, tuż koło wejścia do niej pali się wiele zniczy. Ktoś zawiesił baner: "święta Barbaro, miej ich w swojej opiece". Atmosfera jest ciężka, wszyscy wyczekują informacji o tych, którzy czekają na pomoc pod ziemią. W kopalni po serii eksplozji sytuacja jest jednak bardzo trudna, poszukiwania wstrzymano dziś rano - po czterech kolejnych wybuchach.

W sklepie tuż przy kopalni ekspedientka rozmawia z Wirtualną Polską łamiącym się głosem. - Wszystkich tu znam. Górnicy, którzy zaginęli, przychodzili do mnie do sklepu. Mój mąż też jest górnikiem, pracuje przecież w tej samej kopalni. W dniu tragedii był w pracy, na szczęście zdążył wyjechać przed wybuchem - opowiada.

Pani Bernadeta przyjechała z mężem z Żor. Chcą zapalić znicze. Pod ziemią jest ich sąsiad, 41-letni ratownik. - Ogromna tragedia. Taki wspaniały człowiek, wspaniałe małżeństwo. Czekamy, liczymy na cud - mówi wyraźnie poruszona.

d1g4qoa

Jej syn pracuje w Kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju, także należącej do JSW. Tam kilka lat temu również doszło do wybuchu metanu. Codziennie drży o syna. - Nie wyobrażam sobie przeżywać takiej tragedii - dodaje przejęta.

Źródło: Karol Świerkot, WP Wiadomości
Wypadek w kopalni Pniówek. Pięć osób nie żyje. Zaginionych jest siedem osób

Pod Pniówek przyjeżdżają też górnicy z innych kopalni. Pan Adam pracuje w Zofiówce, również na wydobyciu, tak jak górnicy, którzy zginęli. - To wyraz naszej solidarności. Górnicy zawsze łączą się w trudnych momentach. Tak było i będzie - podkreśla.

On i inni górnicy są zdruzgotani decyzją o wstrzymaniu akcji ratowniczej. - Nie mam siły, żeby cokolwiek powiedzieć. Nie umiem - dodaje w krótkiej rozmowie z WP.

d1g4qoa

Pan Dariusz pracuje na kopalni od 15 lat. Do Pawłowic przyjechał z sześcioletnią córką, aby zapalić znicz za kolegów górników. - O tym zagrożeniu na co dzień się w ogóle nie myśli. Inaczej nie dalibyśmy rady zjechać na dół. Córka interesuje się moją pracą, więc zabrałem ją tu dzisiaj ze mną - mówi, trzymając dziecko za rękę.

Górnicy nie zostaną bez pomocy. Minister daje słowo

Seria wybuchów w kopalni Pniówek

W kopalni Pniówek, jak wspomnieliśmy, doszło do serii wybuchów. Najpierw w środę wybuch metanu. W czasie akcji ratowniczej doszło do kolejnego (wtórnego) wybuchu - obie eksplozje dzieliły niespełna trzy godziny. W tym czasie pod ziemią były dwa zastępy ratowników.

Część rannych podczas pierwszego wybuchu jest w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Poszkodowani mają oparzenia od kilkunastu do kilkudziesięciu procent powierzchni ciała, ci najciężej ranni - nawet powyżej 80 proc. To w środę w wyniku wybuchów w kopalni Pniówek życie straciło pięć osób. Do dziś pod ziemią jest siedmiu mężczyzn.

d1g4qoa

W czwartek wieczorem w kopalni doszło aż do czterech kolejnych wybuchów metanu - podczas pracy ratowników górniczych przy wydłużaniu lutniociągu (przewodu doprowadzającego powietrze - red.) w chodniku N-12 w rejonie ściany N-6, który miał umożliwiać dojście do poszukiwanych od środy siedmiu górników.

- Po dołożeniu kolejnej lutni, w trakcie wycofywania ratowników doszło do kolejnych wybuchów, w wyniku których podmuchy objęły 10 ratowników, którzy ulegli urazom. Wszyscy po wyjechaniu na powierzchnię trafili do okolicznych szpitali, większość z nich na obserwację. Wszyscy ratownicy opuścili zagrożony rejon o własnych siłach - zrelacjonowali przedstawiciele JSW.

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Pach przekazał, że wszystkich poszkodowanych po wybuchu 10 ratowników było przytomnych i wydolnych krążeniowo oraz oddechowo. Stan trzech z nich określono jako ciężki, czterech jako dobry, do obserwacji szpitalnej, a trzech zaopatrzono na miejscu, aby odesłać ich do domu.

W piątek rano poinformowano, że ratownicy nie będą szukać siedmiu zaginionych górników. Część kopalni zostanie odizolowana, żeby nie zagrażała ludziom w pozostałej części zakładu.

d1g4qoa

- Jest to bardzo trudna decyzja - podkreślił, ogłaszając decyzję, Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia. Przedstawiciele JSW i kopalni przyznali, że ponowne zejście w rejon katastrofy to może być kwestia miesięcy.

W związku z tragedią: "wszystkim organom administracji rządowej działającym w Śląskiem wojewoda Wieczorek poleca opuścić w tym dniu flagi państwowe do połowy masztu". Na znak żałoby wojewoda śląski apeluje do wszystkich organizatorów imprez rozrywkowych na terenie województwa o powstrzymanie się od ich organizacji w dniu 24 kwietnia 2022 r.:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1g4qoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g4qoa
Więcej tematów