ŚwiatSerce świni z powodzeniem przeszczepione człowiekowi. Medyczna sensacja

Serce świni z powodzeniem przeszczepione człowiekowi. Medyczna sensacja

Pierwszy tego typu zabieg został przeprowadzony przez lekarzy z kliniki w Baltimore. Trzy dni po dziewięciogodzinnej operacji pacjent ma się dobrze i może oddychać samodzielnie, ale nadal pomaga mu maszyna płucna (ECMO).

To pierwszy tego typu przeszczep w historii
To pierwszy tego typu przeszczep w historii
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | University of Maryland School of Medicine (UMSOM) / HANDOUT
Tomasz Waleński

Przeszczep to prawdziwa sensacja w medycznym świecie. Lekarze zastąpili chore serce 57-letniego pacjenta Davida Bennetta organem pochodzącym od jednorocznej, 120-kilogramowej genetycznie zmodyfikowanej świni wyhodowanej specjalnie w tym celu.

Sensacyjny zabieg w USA

Zabieg został przeprowadzony w klinice w Baltimore w stanie Maryland w USA. - Ten przeszczep narządów jest pierwszym, który pokazuje, że genetycznie zmodyfikowane serce zwierzęcia może funkcjonować jak serce ludzkie bez natychmiastowego odrzucenia przez organizm - ogłosiło Centrum Medyczne Uniwersytetu Maryland.

Pacjent - który został uznany za nieodpowiedniego na przyjęcie serca od ludzkiego dawcy - będzie nadal ściśle monitorowany w ciągu najbliższych tygodni.

Zabieg stanowić może przełom w transplantologi. Od dziesięcioleci badacze zajmują się kwestią, w jaki sposób można wykorzystać organy zwierzęce do ratowania życia ludzkiego. Ponad 100 tys. osób na całym świecie znajduje się na listach oczekujących na przeszczep narządów. Nie wszystkim udaj się pomóc, około 6 tys. pacjentów umiera każdego roku, ponieważ żadna nowa nerka, płuco czy serce nie były dla nich natychmiast dostępne.

Zobacz też: 100 tysięcy zgonów z powodu COVID-19 w Polsce. "Możemy tylko milczeć"

- To była przełomowa operacja i przybliża nas o krok do rozwiązania problemu niedoboru narządów - powiedział Bartley Griffith, lekarz, który przeprowadził operację. Serce funkcjonowało i wyglądało normalnie - powiedział na łamach "New York Times" Griffith. - Jesteśmy podekscytowani, ale nie wiemy, co będzie jutro. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło - dodał.

Pacjent miał skomentować zabieg: - Wiem, że to strzał w ciemno, ale to moja ostatnia szansa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)