Serbia: Tomislav Nikolić przeprasza za Srebrenicę
Serbski prezydent Tomislav Nikolić po raz pierwszy przeprosił za zbrodnie w Srebrenicy. Masakra w muzułmańskiej enklawie we wschodniej Bośni jest uważana za największą zbrodnię wojenną od zakończenia II wojny światowej.
- Oto klękam i proszę o wybaczenie dla Serbii za zbrodnię, która została popełniona w Srebrenicy - powiedział Nikolić w wywiadzie, który ma być nadany 7 maja w państwowej telewizji Bośni i Hercegowiny (BiH). Fragment rozmowy został zamieszczony na serwisie YouTube.
- Przepraszam za zbrodnie, które w imię naszego państwa i naszego narodu popełnił ktokolwiek z naszego narodu - powiedział również Nikolić.
Na uwagę, że masakra w Srebrenicy nosiła znamiona ludobójstwa Nikolić odparł, że wszystko, co się działo podczas wojny w byłej Jugosławii, ma charakter ludobójstwa - relacjonuje portal Klix.ba.
"To ludobójstwo"
We wtorek reprezentujący Muzułmanów w Prezydium BiH Bakir Izetbegović zażądał podczas wizyty w Belgradzie, by prezydent Serbii "szanował decyzje międzynarodowego trybunału", który uznał masakrę w Srebrenicy za ludobójstwo, a którą to kwalifikację Nikolić zanegował na początku swej kadencji w czerwcu 2012 roku. Wywołał wówczas żywe emocje w BiH i na Zachodzie, oznajmiając w wywiadzie w dzień po objęciu stanowiska, że "nie było ludobójstwa w Srebrenicy".
Na wspólnej konferencji prasowej z Nikoliciem Izetbegović podkreślił, że prezydent Serbii musi uznać prawdę o Srebrenicy i oblężeniu Sarajewa.
Izetbegović złożył wizytę w Belgradzie wraz z Nebojszą Radmanoviciem reprezentującym Serbów w trzyosobowym Prezydium BiH, które pełni rolę kolegialnego szefa państwa. Reprezentant Chorwatów w tym gremium Żeljko Komszić odmówił złożenia wizyty w Serbii.
Izetbegović mówił w Belgradzie o cierpieniach Muzułmanów podczas wojny w latach 1992-95. W Sarajewie oblężonym przez siły serbskie przez całą wojnę "co trzeci mieszkaniec został ranny, a co dziesiąty zabity. Trzeba uznać i zrozumieć te prawdę" - powiedział.
Poprzednik Nikolicia, Boris Tadić, również unikał nazywania zbrodni popełnionych przez Serbów ludobójstwem. Przeprosił rodziny ofiar ze Srebrenicy, kiedy udał się tam w 2005 roku dla upamiętnienia masakry. Wziął także udział w uroczystości w 2010 roku. W końcu marca 2010 roku parlament Serbii przyjął rezolucję potępiającą masakrę w Srebrenicy.
W 1995 roku podczas wojny domowej w byłej Jugosławii, wojska bośniackich Serbów zaatakowały muzułmańską enklawę we wschodniej Bośni. ONZ wcześniej ogłosił to terytorium strefą bezpieczeństwa. Mimo to miejscowość została zatrzymana przez oddziały bośniackich Serbów pod dowództwem Ratko Mladicia. Po wkroczeniu do Srebrenicy oddziały serbskie dopuściły się licznych aktów przemocy, część ludności muzułmańskiej została wywieziona za miasto i zamordowana. Szacuje się, że w Srebrenicy zginęło około 8 tysięcy osób.