Serbia i Czarnogóra dogadała się z NATO
Parlament Serbii i Czarnogóry (SCG) ratyfikował porozumienie z NATO, zezwalające na bezpłatny tranzyt wojsk Sojuszu do baz w Kosowie i Bośni.
Za ratyfikacją podpisanej w lipcu umowy głosowało 68 posłów w 126-osobowej Skupsztinie, 34 było przeciw. Pięciu deputowanych wstrzymało się od głosu.
Podobne porozumienia podpisała już większość krajów w regionie, ale w Serbii problem jest drażliwy ze względu na bombardowania NATO w 1999 roku, które zmusiły ówczesnego prezydenta Slobodana Miloszevicia do wycofania sił jugosłowiańskich z Kosowa i przekazania kontroli nad prowincją w ręce ONZ.
Wielu Serbów nadal traktuje NATO jako wroga, choć prozachodnie ugrupowania, które objęły władzę po obaleniu Miloszevicia w 2000 roku, deklarują jako cel integrację euroatlantycką.
Podczas gorącej dyskusji w parlamencie przeciwnicy porozumienia z NATO oceniali, że zgoda na tranzyt doprowadzi do okupacji Serbii i Czarnogóry przez Sojusz Północnoatlantycki.
Bombardowali nas w przeszłości, bo na to nie pozwoliliśmy - oznajmił Tomislav Nikolić, wiceszef skrajnie nacjonalistycznej Partii Radykalnej. To porozumienie narusza godność naszego kraju. Powinniśmy współpracować ze światem, ale nie na tych warunkach - oświadczył Petar Szkundrić z miloszeviciowskiej partii socjalistycznej.
Zgodnie z porozumieniem, NATO będzie musiało jedynie informować o trasie i terminie przejazdu do baz w Kosowie i Bośni, ale nie będzie zawiadamiać o rodzaju przewożonego sprzętu i broni. Wojska NATO nie będą odpowiadały za wyrządzone podczas przejazdu szkody.