Trwa ładowanie...
d2ks4p7

Separatyści zajęli część jednostki wojskowej w Doniecku

Nielegalne ugrupowania zbrojne zajęły część wojskowej jednostki sił obrony przeciwlotniczej Ukrainy w Doniecku - poinformował rzecznik ukraińskich sił antyterrorystycznych Ołeksij Dmytraszkiwskyj.
Share
Separatyści na wschodzie Ukrainy nie dają za wygraną
Separatyści na wschodzie Ukrainy nie dają za wygranąŹródło: PAP/EPA, Fot: Igor Golovniov
d2ks4p7

"Rano doszło do ataku na jednostkę obrony przeciwlotniczej. Użyto granatników i moździerzy. (...) W wyniku krótkiego starcia napastnikom udało się pojmać część żołnierzy oraz zająć część terytorium" - powiedział Dmytraszkiwskyj gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".

Jak dodał, pozostali żołnierze ukraińscy obronili magazyny, stołówkę oraz plac.

W ręce napastników wpadły też dwa samochody ciężarowe.

d2ks4p7

Dmytraszkiwskyj powiedział, że na terenie jednostki znajduje się system rakietowy Buk, ale nie działa. "Te, które działają, są w innych obiektach strategicznych" - dodał.

Pytany, czy jego zdaniem napastnicy będą w stanie uruchomić system rakietowy, odparł: "Nie sądzę, żeby to im było potrzebne".

Dmytraszkiwskyj poinformował rano, że w ciągu ostatniej doby na wschodzie kraju zginęło pięciu żołnierzy ukraińskich, a co najmniej 17 odniosło obrażenia. Zaznaczył, że minionej nocy separatyści, lekceważąc zawieszenie broni, do dziesięciu razy ostrzelali posterunki armii ukraińskiej.

W nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył okres obowiązywania zawieszenia broni - pierwotnie obowiązującego od 20 do 27 czerwca wieczorem - do godz. 22 (21 czasu polskiego) w poniedziałek, 30 czerwca.

d2ks4p7

UE przedstawiła w piątek separatystom czteropunktowe ultimatum, którego warunki mają zostać spełnione do 30 czerwca. Składają się na nie: przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi; zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu; uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki.

d2ks4p7

Podziel się opinią

Share
d2ks4p7
d2ks4p7
Więcej tematów