Trwa ładowanie...
09-05-2015 13:29

Separatyści z Donbasu uwolnili dwóch Amerykanów

Prorosyjscy separatyści w Doniecku na wschodzie Ukrainy uwolnili po 10 dniach dwóch Amerykanów pracujących dla międzynarodowej organizacji pomocowej, której zarzucili szpiegostwo - poinformował ich przedstawiciel Aleksandr Zacharczenko.

Separatyści z Donbasu uwolnili dwóch AmerykanówŹródło: AFP, fot: Vasily Maximov
d2o9o3m
d2o9o3m

Aleksandr Zacharczenko powiedział dziennikarzom, że jeden z Amerykanów jest agentem CIA, a drugi został zwerbowany.

Wcześniej o uwolnieniu dwóch swoich pracowników powiadomiła organizacja Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (International Rescue Committee, IRC), kierowana przez byłego szefa dyplomacji Wielkiej Brytanii Davida Milibanda. Sam Miliband w komunikacie podał, że dwaj ostatni przetrzymywani współpracownicy organizacji zostali zwolnieni 8 maja. - Są zdrowi i chcą jak najszybciej spotkać się z bliskimi - dodał.

Według IRC 37 członków personelu organizacji - 30 Ukraińców i siedmiu cudzoziemców - zostało zatrzymanych po rewizji separatystów w biurze organizacji w Doniecku 29 kwietnia. Pięciu obcokrajowców - z Kanady, Wielkiej Brytanii, Gruzji i Chile - zostało od razu wydalonych z Doniecka za szpiegostwo. Separatyści twierdzili, że w biurze IRC znaleziono aparaturę podsłuchową.

Miliband poinformował, że IRC zawiesiła działalność na Ukrainie. Podkreślił, że "pracownicy humanitarni każdego dnia wykazują wielką odwagę, podejmując ryzyko pomocy najbardziej potrzebującym w sytuacjach kryzysowych" i nigdy nie powinni być celem takich ataków.

d2o9o3m

Natomiast Zacharczenko oznajmił, że był to "pierwszy skandal dyplomatyczny" w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej.

IRC deklaruje, że misja na Ukrainie obejmuje "dostarczanie żywności, lekarstw i zapewnianie pomocy psychologicznej". Siedziba organizacji znajduje się w Nowym Jorku.

8600 zabitych, 1000 zaginionych

W piątek Petro Poroszenko podsumował czarny bilans wojny na wschodzie kraju. Jak mówił, w rezultacie wywołanego przez "agresywną politykę" Rosji konfliktu zginęło już prawie 7 tysięcy osób cywilnych i ponad 1,6 tys. żołnierzy.

Szef państwa wystąpił na uroczystym posiedzeniu parlamentu w Kijowie, które zwołano w obchodzonym w tym roku po raz pierwszy 8 maja Dniu Pamięci i Pojednania. W posiedzeniu uczestniczył m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

d2o9o3m

- Agresywna polityka naszego sąsiada kosztowała życie prawie siedmiu tysięcy obywateli Ukrainy. Są to dane ONZ. Ponad tysiąc osób zaginęło - mówił Poroszenko do zgromadzonych w Radzie Najwyższej Ukrainy deputowanych i żołnierzy walczących z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

- Po raz pierwszy od 70 lat z bronią w ręku po raz kolejny bronimy swojego kraju, suwerenności i integralności terytorialnej - dodał.

Prezydent podkreślił, że mimo krytyki pod jego adresem nadal pozostaje zwolennikiem politycznego uregulowania konfliktu we wschodnich obwodach. - Nie zmienię swojego kursu, gdyż odczuwam kolosalną odpowiedzialność za państwo i naród, który dał mi władzę. Jest to jedyna możliwa i prawidłowa droga - zaznaczył.

d2o9o3m

Poroszenko podsumował także straty gospodarcze, które Ukraina poniosła i wciąż ponosi w wyniku walk ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Oświadczył, że w ubiegłym roku produkcja przemysłowa w obwodzie ługańskim spadła o 31 proc., w obwodzie donieckim - o 42 proc., a działania wojskowe w Donbasie negatywnie wpływają na rozwój całego kraju.

- Wojna hybrydowa wywiera wpływ na wszystkie sfery naszego życia: na kursy walut, ceny, wynagrodzenia i emerytury, na budżet Ukrainy i każdej oddzielnej rodziny - mówił ukraiński prezydent.

d2o9o3m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o9o3m
Więcej tematów