Trwa ładowanie...
d42uz19
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Separatyści: wybory wg naszych praw i bez kijowskich partii

• Ołeksandr Zacharczenko: wybory w Donbasie nie odbędą się według prawa Ukrainy
• Poroszenko: do końca 2016 r. Donbas powróci pod kontrolę Kijowa
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ołeksandr Zacharczenko - przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej
Ołeksandr Zacharczenko - przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (PAP/EPA, Fot: Alexander Ermochenko)
d42uz19

Wybory w Donbasie nie odbędą się - jak nalega Kijów - według prawa Ukrainy i nie będą w nich uczestniczyć żadne ukraińskie partie - oświadczył przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko.

Wybory samorządowe w regionie konfliktu przewidują porozumienia pokojowe z Mińska, które - jak podkreślił bojownik na konferencji prasowej - separatyści cały czas realizują.

- Przeprowadzimy je jednak zgodnie z prawami DRL i na naszej ziemi. W tych wyborach, niezależnie od tego, jak bardzo chciałaby tego Ukraina, nie będzie przedstawicieli żadnych ukraińskich partii, które nawoływały i nadal nawołują do walki przeciwko Donbasowi - zaznaczył Zacharczenko.

d42uz19

Oznajmił, że w wyborach nie będą uczestniczyły także ugrupowania finansowane przez oligarchów. - Jesteśmy republiką ludową i za swoją wolność przelewamy krew. Za tę wolność oddały już życie tysiące naszych obywateli - powiedział, cytowany na oficjalnej stronie internetowej DRL.

Dzień wcześniej, w sobotę, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powtórzył, że mińskie porozumienia należy wypełnić do końca bieżącego roku. Wyraził także przekonanie, że do końca 2016 r. Donbas powróci pod kontrolę Kijowa.

- Ma nastąpić całkowite wstrzymanie ognia i pełna cisza, uwolnienie zakładników, dopuszczenie (na zajęte przez bojowników tereny) OBWE, wycofanie rosyjskich regularnych wojsk, najemników i sprzętu wojskowego poza granice Ukrainy oraz przeprowadzenie wyborów według ukraińskiego prawa i standardów OBWE - oświadczył szef państwa.

Według ukraińskich służb w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie znajduje się ok. 8,5 tysiąca żołnierzy Federacji Rosyjskiej - oświadczył szef Centrum Antyterrorystycznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Witalij Malikow.

- Jest ich w przybliżeniu 8,5 tysiąca, gdyż przyjeżdżają i wyjeżdżają na zasadzie rotacji - powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla opiniotwórczego tygodnika "Dzerkało Tyżnia".

d42uz19

Podziel się opinią

Share

d42uz19

d42uz19
Więcej tematów