Trwa ładowanie...

Separatyści w Doniecku: nie odejdziemy, będziemy walczyć o swoje, o Rosję

Separatyści przebywający w Administracji Obwodowej w Doniecku nie mają zamiaru opuszczać budynku. Według ustaleń w Genewie, protestujący mieli to zrobić w zamian za amnestię i rozszerzenie pełnomocnictw regionów.

Share
Separatyści w Doniecku: nie odejdziemy, będziemy walczyć o swoje, o Rosję
Źródło: AFP, Fot: Alexander Khudoteply
d2kzkeu

W Administracji Obwodowej przebywają najbardziej radykalnie nastawieni demonstranci, którzy powołali na początku kwietnia Republikę Doniecką. Nie są oni gotowi do kompromisu i żądają, aby to Kijów najpierw wyprowadził wojska z obwodu donieckiego oraz rozwiązał Gwardię Narodową. Kilkuset przebywających przed budynkiem protestujących nadal chce integracji z Rosją. - To odwieczne terytorium Rosjan. To nasza ziemia. Jesteśmy Rosjanami - przekonywał reportera Polskiego Radia 65-letni Wołodymyr z Doniecka.

d2kzkeu

Mykoła z obwodu donieckiego, który chodzi przed Administracją w kominiarce i żelazną pałką, zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem, że protestujący są gotowi do odparcia ataku. - Nie odejdziemy stąd, bo będziemy walczyć o swoje, o Rosję - podkreśla.

Separatyści pozostają nadal aktywni w innych miejscowościach obwodu donieckiego. W Kramatorsku znów przejęli wieżę telewizyjną. Wyłączyli ukraińskie kanały i włączyli rosyjskie. Tymczasem ługańska rada obwodowa poparła de facto żądania separatystów i zwróciła się do władz w Kijowie o przeprowadzenie referendum w sprawie ustroju państwowego i uznania języka rosyjskiego za drugi oficjalny.

d2kzkeu

Podziel się opinią

Share
d2kzkeu
d2kzkeu
Więcej tematów