Trwa ładowanie...
d1birdm

Separatyści w Doniecku: nie odejdziemy, będziemy walczyć o swoje, o Rosję

Separatyści przebywający w Administracji Obwodowej w Doniecku nie mają zamiaru opuszczać budynku. Według ustaleń w Genewie, protestujący mieli to zrobić w zamian za amnestię i rozszerzenie pełnomocnictw regionów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prorosyjskie siły w Doniecku
Prorosyjskie siły w Doniecku (AFP, Fot: Alexander Khudoteply)
d1birdm

Czytaj również. SerhijŻadan: konflikt ukraiński był zaplanowany kilka lat temu.

W Administracji Obwodowej przebywają najbardziej radykalnie nastawieni demonstranci, którzy powołali na początku kwietnia Republikę Doniecką. Nie są oni gotowi do kompromisu i żądają, aby to Kijów najpierw wyprowadził wojska z obwodu donieckiego oraz rozwiązał Gwardię Narodową. Kilkuset przebywających przed budynkiem protestujących nadal chce integracji z Rosją. - To odwieczne terytorium Rosjan. To nasza ziemia. Jesteśmy Rosjanami - przekonywał reportera Polskiego Radia 65-letni Wołodymyr z Doniecka.

Mykoła z obwodu donieckiego, który chodzi przed Administracją w kominiarce i żelazną pałką, zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem, że protestujący są gotowi do odparcia ataku. - Nie odejdziemy stąd, bo będziemy walczyć o swoje, o Rosję - podkreśla.

d1birdm

Separatyści pozostają nadal aktywni w innych miejscowościach obwodu donieckiego. W Kramatorsku znów przejęli wieżę telewizyjną. Wyłączyli ukraińskie kanały i włączyli rosyjskie. Tymczasem ługańska rada obwodowa poparła de facto żądania separatystów i zwróciła się do władz w Kijowie o przeprowadzenie referendum w sprawie ustroju państwowego i uznania języka rosyjskiego za drugi oficjalny.

Zobacz również. Jacek Saryusz-Wolski: wojna na naszych granicach jest realna.

d1birdm

Podziel się opinią

Share
d1birdm
d1birdm
Więcej tematów