Senatorowie chcą przyznania zasiłku pogrzebowego dla rodziców martwo urodzonego dziecka
Senat chce, aby osobom, które poniosły koszty pogrzeby martwo urodzonego dziecka, przyznawany był zasiłek pogrzebowy. Przyjęcie poprawki do projektu ustawy w tej sprawie zarekomendowała senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
Komisja zajmowała się senackim projektem ustawy dotyczącej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwotnie w projekcie napisano, że ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Jednak zgodnie z wyliczeniami ministerstwa finansów, koszt wprowadzenia projektu to 170 milionów złotych, których nie przewidziano w ustawie budżetowej na przyszły rok. W związku z tym wprowadzono poprawkę o przyznawaniu zasiłku dopiero od 2018 r.
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki zwrócił z kolei uwagę, że w kontekście przyznawania zasiłków trzeba rozważyć dwa pojęcia: urodzenie martwego dziecka i poronienie. W tym drugim przypadku nie nabywa się bowiem uprawnień do przyznania urlopu macierzyńskiego, co ma miejsce w pierwszej sytuacji.
Zgodnie z projektem nowelizacji zasiłek pogrzebowy może zostać przyznany "w sytuacji, w której zaistniała możliwość pochowania dziecka, tj. dla którego sporządzono kartę zgonu, bez wymagania adnotacji urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu".
Obecne przepisy pozwalają rodzicom na pochowanie dziecka urodzonego przedwcześnie - także na wczesnym etapie ciąży, także w sytuacji, kiedy utrudnione albo niemożliwe jest ustalenie jego płci, ciężaru lub wzrostu.
Oprac. Magdalena Wojnarowska