Trwa ładowanie...

Senatorowie chcą przyznania zasiłku pogrzebowego dla rodziców martwo urodzonego dziecka

Senat chce, aby osobom, które poniosły koszty pogrzeby martwo urodzonego dziecka, przyznawany był zasiłek pogrzebowy. Przyjęcie poprawki do projektu ustawy w tej sprawie zarekomendowała senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Senatorowie chcą przyznania zasiłku pogrzebowego dla rodziców martwo urodzonego dzieckaŹródło: Fotolia
dq49pjr
dq49pjr

Komisja zajmowała się senackim projektem ustawy dotyczącej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwotnie w projekcie napisano, że ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Jednak zgodnie z wyliczeniami ministerstwa finansów, koszt wprowadzenia projektu to 170 milionów złotych, których nie przewidziano w ustawie budżetowej na przyszły rok. W związku z tym wprowadzono poprawkę o przyznawaniu zasiłku dopiero od 2018 r.

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki zwrócił z kolei uwagę, że w kontekście przyznawania zasiłków trzeba rozważyć dwa pojęcia: urodzenie martwego dziecka i poronienie. W tym drugim przypadku nie nabywa się bowiem uprawnień do przyznania urlopu macierzyńskiego, co ma miejsce w pierwszej sytuacji.

Zgodnie z projektem nowelizacji zasiłek pogrzebowy może zostać przyznany "w sytuacji, w której zaistniała możliwość pochowania dziecka, tj. dla którego sporządzono kartę zgonu, bez wymagania adnotacji urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu".

Obecne przepisy pozwalają rodzicom na pochowanie dziecka urodzonego przedwcześnie - także na wczesnym etapie ciąży, także w sytuacji, kiedy utrudnione albo niemożliwe jest ustalenie jego płci, ciężaru lub wzrostu.

dq49pjr

Oprac. Magdalena Wojnarowska

Zobacz też: Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

dq49pjr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq49pjr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj