PolskaSenat zaakceptował nowelizację ustawy o adwokaturze i policji

Senat zaakceptował nowelizację ustawy o adwokaturze i policji

Senat bez poprawek zaakceptował zmianę
nowelizacji ustawy o adwokaturze. Zgodnie z nią egzamin zawodowy
dla aplikantów adwokackich, radcowskich i notarialnych, wpisanych
na listę aplikantów przed wejściem w życie nowelizacji (czyli
przed 10 września 2005 r.) odbywał się będzie na dotychczasowych
zasadach. Senatorowie bez poprawek opowiedzieli się także za nowelizacją ustawy o policji, która wprowadza m.in. możliwość odbierania mieszkań służbowych policjantom prawomocnie skazanym za korupcję lub współpracę z gangami.

03.08.2006 | aktual.: 03.08.2006 23:26

Ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta.

19 kwietnia Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niektóre przepisy nowelizacji ustawy o adwokaturze. Trybunał uznał, że korporacja adwokacka nie ma wystarczającego wpływu na końcowe egzaminy adwokackie - gdyż w komisji egzaminacyjnej adwokaci są w mniejszości, a dominują reprezentanci resortu sprawiedliwości.

Trybunał zakwestionował też zapis dopuszczający do egzaminu zawodowego osoby, które nie odbyły aplikacji, ale przez co najmniej pięć lat świadczyły usługi np. doradztwa prawnego lub inne, polegające na "stanowieniu lub tworzeniu prawa" (były wpisane do ewidencji gospodarczej).

Senat zajął się tez ustawą o policji. Zgodnie z jej nowelizacją, funkcjonariusze, którzy zostali prawomocnie skazani za korupcję lub współpracę z gangami lub gdy sąd odebrał im prawa obywatelskie, będą pozbawieni mieszkań służbowych. Nowelizacja przewiduje zwolnienie policjanta, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne po upływie 12 miesięcy od zawieszenia w czynnościach służbowych.

Ponadto policjanta będzie można zwolnić ze służby w przypadku popełnienia przez niego czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostawanie w służbie, zwłaszcza w przypadku tymczasowego aresztowania.

Nie naruszając obecnej hierarchii stopni policyjnych, wprowadzono dodatkowy podział w korpusach - na generałów policji oraz oficerów starszych i młodszych policji.

Zgodnie z ustawą zwiększone zostaną wynagrodzenia policjantów i wprowadzony będzie motywacyjny system płac. Jest też zapis, zgodnie z którym dzieciom poległych na służbie funkcjonariuszy przysługiwać będzie stypendium na okres kształcenia - nie dłużej niż do 25. roku życia.

W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku publicznego możliwe będzie wykorzystanie kompanii odwodowych i plutonów specjalnych Straży Granicznej do zadań o charakterze policyjnym. Dotychczas do takich działań mogła być wykorzystywana Żandarmeria Wojskowa.

Nowelizacja poszerza ponadto katalog przestępstw, w przypadku których możliwe jest zarządzenie kontroli operacyjnej, o przestępstwa korupcyjne, w tym także przestępstwa korupcyjne związane ze sportem. Jest to konsekwencja wprowadzenia do Kodeksu karnego zapisów o odpowiedzialności karnej za korupcyjne zachowania w sporcie.

Nowelizacja zmienia też przepis dotyczący zbierania informacji o obywatelach, uznany przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczny z konstytucją. Trybunał stwierdził, że jest zbyt wiele okoliczności, w których jest możliwe zbieranie przez policję informacji o obywatelach; brakuje także w ustawie określenia, w jakim celu informacje te są gromadzone. W nowelizacji zamknięto katalog informacji zbieranych o osobach podejrzanych oraz wprowadzono wymóg dokonywania oceny informacji pod kątem ich przydatności w postępowaniu.

Ponadto nowelizacja stanowi, że to komendant główny policji, a nie minister spraw wewnętrznych, będzie odpowiedzialny za utworzenie i funkcjonowanie polskiej części Systemu Informacyjnego Schengen (SIS).

System Informacyjny Schengen to komputerowa baza danych m.in. o osobach poszukiwanych bądź niepożądanych na terenie państw układu Schengen, a także poszukiwanych przedmiotach. Obecnie trwają prace nad systemem SIS II, który ma zostać ukończony w 2007 roku. Polska ma przystąpić do SIS II w październiku 2007.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)