Senat przyjął z zastrzeżeniami sprawozdanie KRRiT za 2005 rok
Senat przyjął w środę sprawozdanie z
działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zaznaczając, że
aktualna Rada nie odpowiada za stan mediów, opisany w
sprawozdaniu.
Za przyjęciem sprawozdania ze zgłoszoną poprawką głosowało 58 senatorów, 22 było przeciwnych, a 7 wstrzymało się od głosu. W przyjętej poprawce Senat "zwraca uwagę" obecnej KRRiT na problemy, które - według Senatu - nie znalazły rozwiązania w działalności tego organu w 2005 roku.
Wśród problemów tych wymieniono: upartyjnienie mediów publicznych, brak pluralizmu i nadmierną ideologizację mediów, brak należytej pieczy nad ochroną dzieci i młodzieży przed przemocą i demoralizacją oraz koncentrację rozwoju rynku medialnego na mediach komercyjnych, z pominięciem mediów społecznych.
W przyjętej poprawce "Senat wnosi o przygotowanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji "raportu otwarcia", omawiającego sytuację i perspektywy mediów w Polsce w roku 2006.
Senacka debata nad sprawozdaniem KRRiT odbyła się we wtorek. Sprawozdanie, przygotowane jeszcze przez poprzednią Radę, kierowaną przez Danutę Waniek, przedstawiła w Senacie obecna szefowa KRRiT Elżbieta Kruk.
W ponad 500-stronicowym sprawozdaniu KRRiT za rok 2005 zawarto m.in. strategię państwa polskiego w dziedzinie mediów elektronicznych na lata 2005-2020, opisano działalność KRRiT w zakresie wprowadzania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, działalność Rady w trakcie kampanii wyborczej do Sejmu, Senatu i w wyborach prezydenckich oraz działalność koncesyjną i kontrolną.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, KRRiT składa corocznie sprawozdanie Sejmowi, Senatowi i prezydentowi, a także premierowi. Jeśli obie izby parlamentu odrzucą sprawozdanie Rady, kadencja jej członków wygasa w ciągu 14 dni, wygaśnięcie nie następuje jednak, jeśli sprawozdanie nie zostanie zatwierdzone przez prezydenta. Do tej pory tak się nie zdarzyło.
Poprzednia 9-osobowa Rada przestała istnieć 30 grudnia 2005 roku, członkowie obecnej 5-osobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostali powołani na początku tego roku.