Senat przyjął sprawozdanie KRRiT za 2004 rok
Senat przyjął sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2004 rok. Za sprawozdaniem głosowało 51 senatorów, przeciw było 16, a 8 wstrzymało się od głosu.
03.06.2005 | aktual.: 03.06.2005 12:14
KRRiT składa corocznie sprawozdanie Sejmowi, Senatowi i prezydentowi. Jeśli obie izby parlamentu i prezydent odrzucą je, Rada może zostać rozwiązana. Do tej pory tak się nie zdarzyło. Piątkowe przyjęcie sprawozdania przez Senat oznacza, że członkowie Rady zachowali swoje stanowiska.
W prawie 300-stronicowym sprawozdaniu znajdują się m.in. informacje o rynku medialnym w Polsce i propozycje Rady, w jakim kierunku powinna pójść polityka medialna państwa. W dokumencie jest mowa o konieczności obrony przed wykupieniem polskich mediów przez podmioty zagraniczne. Według KRRiT, państwo powinno ograniczyć nadmierną koncentrację mediów, grożącą monopolizacją danego rynku.
Sprawozdanie przypomina m.in., że KRRiT przyjęła uchwałę upoważniającą swoją przewodniczącą do złożenia pozwu sądowego oraz prowadzenia sprawy ustalenia wygaśnięcia mandatu Marka Ostrowskiego w Radzie Nadzorczej TVP. Sprawa ta ma związek z głosowaniem ws. zawieszenia w czynnościach wiceprezesa ds. programowych Ryszarda Pacławskiego. Sąd oddalił pozew, ale KRRiT wniosła w tej sprawie zażalenie.
23 września 2004 roku Krajowa Rada przyjęła oświadczenie, w którym uznała za niekorzystne zjawisko łączenia członkostwa w radach nadzorczych mediów publicznych z zatrudnieniem w tych mediach (tak było w przypadku Marka Ostrowskiego).
W minionym roku KRRiT podjęła 678 uchwał i odbyła 83 posiedzenia oraz 48 spotkań, przede wszystkim z nadawcami. Rada zlikwidowała stanowisko swojego sekretarza (pełnił je Włodzimierz Czarzasty)
; po dymisji członka KRRiT Tomasza Gobana-Klasa w skład Rady wszedł Ryszard Sławiński, a po rezygnacji Czarzastego - Anna Szydłowska.