Trwa ładowanie...
d3pezft
12-08-2004 13:05

Senat przeciwny testowaniu kosmetyków na zwierzętach

Zakaz przeprowadzania na zwierzętach testów
kosmetyków oraz ich składników zawiera przyjęta przez
Senat znowelizowana ustawa o kosmetykach. Dostosowuje ona polskie
prawo w tym zakresie do ustawodawstwa UE. Ponieważ przyjęto kilka
poprawek, ustawa wróci do Sejmu.

d3pezft
d3pezft

Zgodnie z jedną z przyjętych poprawek, ma obowiązywać zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków zawierających składniki lub ich kombinacje testowane na zwierzętach oraz przeprowadzania na zwierzętach testów składników kosmetyków lub ich kombinacji od momentu zastąpienia takich testów przez metody alternatywne, przyjęte w UE.

W kosmetykach nie wolno będzie stosować substancji uznanych za rakotwórcze, mutagenne lub działających szkodliwie na rozrodczość.

Minister zdrowia ma wydać rozporządzenie określające procedury przeprowadzania testów kosmetyków i ich składników. Nowelizacja wprowadza także obowiązek umieszczania na opakowaniu bądź etykiecie informacji o składzie kosmetyku, z podaniem danych ilościowych substancji niebezpiecznych i informacji o niepożądanych skutkach dla zdrowia, które mogą nastąpić po użyciu kosmetyku.

Doprecyzowuje również zakres informacji podawanych na opakowaniu kosmetyku, a dotyczących obszaru ciała, na który stosowany jest kosmetyk, i grupy jego użytkowników. Ma to dotyczyć szczególnie kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej oraz dla dzieci poniżej 3 lat.

Wcześniej prezydent Aleksander Kwaśniewski zawetował ustawę o ochronie zwierząt. Uzasadniając swoją decyzję tłumaczył, że zrobił to m.in. dlatego, że ustawa ta nie przewidywała zakazu wykonywania na zwierzętach testów, związanych m.in. z produkcją kosmetyków.

d3pezft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pezft
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj