Trwa ładowanie...
d32u6od

Senacka komisja za odrzuceniem projektu o in vitro

Senacka komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem w całości ustawy o leczeniu niepłodności. W trakcie posiedzenia nieobecnych było dwóch senatorów PO. - Liczę, że losy ustawy o in vitro rozstrzygną się na sali plenarnej - powiedziała premier Ewa Kopacz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senacka komisja za odrzuceniem projektu o in vitro
(WP)
d32u6od

Pięciu senatorów opowiedziało się za odrzuceniem ustawy, trzech było przeciwnych, a jedna osoba - Helena Hatka z klubu PO, wstrzymała się od głosu (nieobecnych było dwóch senatorów PO). Po posiedzeniu tłumaczyła, że zamierza zgłosić szereg poprawek, które w jej ocenie sprawią, ze ustawa będzie zgodna m.in. z konstytucją

Wśród propozycji zmian, które wymieniła, jest m.in. ograniczanie prawa do korzystania z in vitro wyłącznie do małżeństw, ograniczenie liczby zapładnianych oocytów do dwóch (w ustawie - do sześciu) i możliwość ich mrożenia jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Dodała, że będzie proponować również wprowadzenie zapisu o rozdzieleniu klinik przeprowadzających in vitro od placówek stosujących inne metody leczenia niepłodności. Jak argumentowała, w placówkach prowadzących oba typy działalności może pojawić się pokusa zbyt pochopnego stosowania zapładniania pozaustrojowego.

d32u6od

Uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, czy swoje propozycje konsultowała z klubem PO. Powiedziała jedynie, że trwają rozmowy na ten temat z innymi senatorami i ma nadzieję, że poprze je większość senatorów PO.

Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności, regulującą również stosowanie procedury in vitro, w zeszłym tygodniu.

Liczę, że losy ustawy o in vitro rozstrzygną się na sali plenarnej - powiedziała premier Ewa Kopacz. Wyraziła nadzieję, że po głosowaniu w senacie będzie równie dumna, jak po głosowaniu w sejmie - gdy posłowie uchwalili ustawę.

- Państwo pamiętacie, jaka byłam dumna wtedy, kiedy sejm uchwalił ten projekt. Ja mam nadzieję, że na sali plenarnej rozstrzygną się losy tego projektu i liczę na to, że po tym głosowaniu też będę równie dumna, jak wtedy, gdy sejm to przegłosował - powiedziała szefowa rządu dziennikarzom w gmachu sejmu.

d32u6od

Podziel się opinią

Share
d32u6od
d32u6od
Więcej tematów