Senacka komisja za odchudzeniem KRRiT
Senacka Komisja Kultury i Środków przekazu rekomenduje izbie przyjęcie nowelizacji trzech ustaw medialnych bez poprawek. Senat ma się zająć zmianami w ustawach medialnych w czwartek.
Nowelizacja przewiduje, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie liczyła pięciu, a nie dziewięciu członków, jak obecnie. Kadencja obecnej Krajowej Rady wygaśnie w dniu opublikowania ustawy. Według nowelizacji, powstanie Urzęd Komunikacji Elektronicznej, który przejmie część uprawnień tego gremium.
Poseł PiS Antoni Mężydło, który przedstawiał nowelizację w Sejmie, wyjaśnił senatorom, że ustawa jest zdaniem PiS niezbędna i jest elementem programu "Tanie państwo". Podkreślił, że Krajowa Rada w obecnym kształcie jest zbyt liczna, w dodatku straci część swoich kompterencji. Dlatego, jak wyjaśnił senatorom poseł Mężydło, skład tego gremium trzeba ograniczyć do minimum.
Senatorom opozycji nie podobało się ekspresowe tempo prac nad nowelizacją. Niezależny senator Kazimierz Kutz uważa, że PiS chce szybko znowelizować ustawy z przyczyn politycznych, by przejąć wpływy w Krajowej Radzie.
Posłowie opozycji krytykowali zapis nowelizacji, który daje Krajowej Radzie prawo podejmowania działań co do zasad etyki dziennikarskiej. Argumentowali, że w przyszłości to gremium może ingerować w pracę dziennikarzy. Zdaniem Antoniego Mężydło, nie ma takiej obawy, gdyż, jak powiedział, ten zapis jest niegroźny.
Komisja zadecydowała o rekomendowaniu Senatowi przyjęcia nowelizacji bez poprawek głosowami PiS i LPR. W Senacie większość głosów ma PiS.