PolskaSenacka komisja pracuje nad poprawkami do ustawy lustracyjnej

Senacka komisja pracuje nad poprawkami do ustawy lustracyjnej

Senacka komisja praw człowieka i praworządności rozpatrywała redakcyjne i uściślające poprawki do nowelizacji ustawy lustracyjnej, przewidującej m.in. powrót do oświadczeń lustracyjnych.

01.02.2007 18:20

Jedna z przygotowywanych poprawek zmierza do tego, by osoba pełniąca różne funkcje publiczne - np. adwokat będący zarazem parlamentarzystą i publikujący w prasie - nie musiała za każdym razem składać nowego oświadczenia lustracyjnego. Senatorowie rozważali też, czy podlegająca lustracji współpraca z organami bezpieczeństwa państwa obejmuje także pracę w cenzurze lub urzędzie do spraw wyznań. Zastanawiali się nad rozwiązaniem kwestii przygotowania sędziów sądów okręgowych, które mają przejąć kompetencje sądu lustracyjnego. Komisja będzie kontynuować prace w piątek.

Zgłoszona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i uchwalona pod koniec stycznia przez sejm nowelizacja, dotyczy uchwalonej w październiku 2006 ustawy zmieniającej zasady lustracji. Ma ona wejść w życie 1 marca. Według październikowej regulacji, badane dziś przez Rzecznika Interesu Publicznego i Sąd Lustracyjny oświadczenia osób publicznych miały zostać zastąpione zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów tajnych służb PRL, które dana osoba mogłaby zaskarżać w procedurze cywilnej. Ustawa zakładała pełne ujawnienie zapisów tajnych służb PRL o ich osobowych źródłach informacji oraz rozszerzała dostęp do teczek.

Podpisując w listopadzie 2006 r. tę ustawę, prezydent L. Kaczyński zapowiedział jej zmianę. Prezydencka nowelizacja przywraca oświadczenia lustracyjne, które badałby nowy pion lustracyjny IPN w procedurze karnej. Ich prawdziwość stwierdzałyby sądy okręgowe na wniosek Biura Lustracyjnego IPN. Nowela przywraca 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych dla "kłamców lustracyjnych".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)