Trwa ładowanie...
05-08-2014 15:50

Senacka komisja o polskim stanowisku na zbliżający się szczyt NATO

Polska zamierza zabiegać o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, czyli większe zaangażowanie Sojuszu w Europie Środkowej - wynika z wypowiedzi senatorów po zamkniętym posiedzeniu komisji obrony, poświęconym stanowisku na wrześniowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Senacka komisja o polskim stanowisku na zbliżający się szczyt NATOŹródło: AFP, fot: Georges Gobet
d46pka9
d46pka9

Senacka komisja wysłuchała informacji MSZ na temat założeń do polskiego stanowiska na szczyt NATO, który na początku września odbędzie się w Newport w Walii, oraz informacji MON na temat zdolności obronnych Sojuszu. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

- Przedstawiciele rządu i senatorowie wskazywali, iż konieczne jest większe zaangażowanie sił NATO na wschodniej flance Sojuszu, mając na myśli oczywiście Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię - powiedział po posiedzeniu przewodniczący komisji Wojciech Skurkiewicz (PiS). Również wiceprzewodniczący Andrzej Owczarek (PO) powiedział, że Polsce chodzi o "zwiększenie trwałej obecności sił NATO na terytorium Polski", zaś stanowisko Warszawy będzie polegało na jednym - "podjęciu wszelkich działań, żeby wzmocniono wschodnią flankę NATO".

Wschód czy południe?

- Ministerstwo (Spraw Zagranicznych - red.) nie przewiduje, żebyśmy osiągnęli 100 proc. sukcesu, ponieważ przede wszystkim kraje południa Europy mają inne problemy, np. związane z muzułmanami, i nie chcą, żeby środek ciężkości NATO przeniósł się całkowicie na stronę wschodnią, ale sądzę, że większość z tych rzeczy uzyskamy - powiedział Owczarek.

Również Skurkiewicz relacjonował, że wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys przekazała, iż "nie ma pełnej zgody, jeżeli chodzi o wszystkie państwa Sojuszu co do wzmocnienia tej flanki wschodniej". - Wydaje się, że chyba powinniśmy to zrozumieć, bo interesy państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego są bardzo różne. Państwom południowym zależy, żeby wzmocnić tzw. flankę południową w basenie Morza Śródziemnego - powiedział senator PiS.

d46pka9

Zauważył, że na korzyść stanowiska Polski i państw regionu działa "gigantyczna tragedia nad Ukrainą", czyli zestrzelenie samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych. - To chyba będzie kwestią przesądzającą - ocenił Skurkiewicz.

Amerykańskiej bazy nie będzie

Przekazał też, że przedstawiciele MON i MSZ nie widzą szans na budowę w Polsce np. bazy wojsk amerykańskich. - Ministrowie przedstawili to w ten sposób, że na obecną chwilę nie jest możliwe tak dalekie zaangażowanie wojsk sojuszniczych czy ze strony Stanów Zjednoczonych, żeby posadowić koleją bazę wojsk amerykańskich chociażby w Polsce, bo takie oczekiwania społeczne są w naszym kraju. Jeżeli mowa o większym zaangażowaniu, to na zasadzie rotacyjnej - to, co jest, czy wzmocnienie tego zaangażowania wojsk sojuszniczych w Polsce - powiedział przewodniczący komisji.

Wiosną, po zaostrzeniu sytuacji na Ukrainie, NATO zareagowało, m.in. wzmacniając rotacyjny kontyngent amerykańskiego lotnictwa bojowego, stacjonujący w bazie w Łasku koło Łodzi. Do Polski na ćwiczenia przyjechali też na ćwiczenia amerykańscy i kanadyjscy spadochroniarze. Większe niż wcześniej siły wystawiono też do rotacyjnej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

"Polska w tej chwili bezpieczna"

Wiceszef MON Maciej Jankowski w rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że nasz kraj obecnie jest bezpieczny. - W tej chwili nie można mówić o jakimkolwiek bezpośrednim zagrożeniu, aczkolwiek konflikt wewnętrzny u sąsiada zawsze rodzi pewne negatywne konsekwencje dla wszystkich krajów położonych wokół - powiedział.

Szczyt NATO odbędzie się 4 i 5 września.

d46pka9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46pka9
Więcej tematów