Sellin: zastrzeżenia do "małej nowelizacji"
W projekcie "małej nowelizacji" ustawy o rtv brakuje określenia zasad wsparcia (tzw. pomocy publicznej) dla mediów publicznych - powiedział po posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jarosław Sellin.
09.09.2003 | aktual.: 09.09.2003 18:12
KRRiT dyskutowała m.in. o przygotowanej przez resort kultury pierwszej, tzw. europejskiej, części projektu noweli ustawy o rtv.
"Po wejściu do Unii Europejskiej będziemy tym regułom podlegać. Musi być jakiś ustawowy przepis, który by tę pomoc publiczną definiował i określał wynikające z niej zobowiązania mediów publicznych wobec społeczeństwa" - powiedział Sellin. Chodzi o zasady wsparcia publicznego radia i telewizji ze środków abonamentowych.
Według Sellina, KRRiT przedstawi własną propozycję uzupełniania tej luki. Wyjaśnił, że będzie ona oparta na ustawodawstwie francuskim, gdzie zobowiązania mediów publicznych wpisane są do ustawy z zaznaczeniem, że wynika z tego możliwość udzielania pomocy publicznej, czyli czerpania pieniędzy z abonamentu.
Sellin uważa ponadto, że projekt "małej nowelizacji" powinien w jednolity sposób rozliczać tzw. kwoty europejskie w programie (to ujęte procentowo limity czasu antenowego, który musi być przeznaczany na audycje europejskie). Wyjaśnił, że w dokumencie resortu kultury jest niespójność. Raz jest mowa o rocznym obliczaniu kwot na programy europejskie, w innym miejscu jest zapis, że kwoty przeznaczone na programy europejskich twórców niezależnych mają być rozliczane miesięcznie.
Według Sellina, dobra byłaby ocena roczna, bo latem stacje chcą nadawać programy lżejsze i bardziej komercyjne. Byłoby to jednak trudne do monitorowania i dlatego Rada prawdopodobnie zaproponuje, by rozliczeń dokonywano kwartalnie.
Sellin powiedział, że generalna ocena części europejskiej projektu noweli ustawy o rtv jest dobra. Rada uważa, że przepisy powinny być przyjęte, bo nie są kontrowersyjne, a wiążą się z wejściem do UE. "Trzeba się ograniczyć rzeczywiście do rzeczy niezbędnych" - zaznaczył Sellin.
Według rzeczniczki przewodniczącej Rady Doroty Jasłowskiej, w w najbliższym czasie KRRiT przygotuje dokument oceniający pierwszą część projektu. Zaznaczyła, że w projekcie są zapisy obligujące Radę do pewnych działań, które będą trudne dla KRRiT do wykonania. Chodzi m.in. o ocenianie programów pod kątem oznaczeń graficznych. (Oznaczenia te mają informować widzów o stopniu przemocy czy erotyki w programie).