"Seksmisja" dobra dla gekonów
Samice australijskiego gekona, które rozmnażają się bez samców, są znacznie sprawniejsze niż ich rówieśniczki, które rozmnażają się w parach - zaobserwował australijsko-amerykański zespół badaczy. Dokładne wyniki zamieszcza pismo "Physiological and Biochemical
Zoology".
10.06.2005 15:35
To dość niespodziewane odkrycie - uważa biorący udział w badaniach prof. Kellar Autumn z Lewis and Clark College w Portland w stanie Oregon. - Zgodnie z królującą w biologii teorią, największą sprawność i odporność fizyczną osiągają te organizmy, które rozmnażają się dzięki połączeniu dwóch komórek rozrodczych - męskiej i żeńskiej.
Zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik zapewnia bowiem wymianę materiału genetycznego i może doprowadzić do powstawania bardzo korzystnych dla przetrwania cech, wyjaśnia badacz.
Zespół pod kierunkiem Autumna badał żyjące w Australii gekony z gatunku Heteronotia binoei. Są to gady o naziemnym trybie życia, osiągające od 8 do 12 cm długości.
Istnieją całe populacje tych jaszczurek, złożone wyłącznie z samic, które rozmnażają się dzieworodnie (inaczej partenogenetycznie), czyli bez udziału samców. Dzieworództwo polega na rozwoju nowego osobnika z niezapłodnionej komórki jajowej. W przypadku H. binoei nowe osobniki są zawsze płci żeńskiej. Ten rodzaj rozmnażania stwarza naukowcom duże problemy z klasyfikacją. Może się to wydać dziwne, ale przez wielu badaczy jest uważany za rodzaj rozmnażania płciowego, gdyż do pewnego stopnia zapewnia tworzenie nowych zestawów genów.
Gekony zostały dostarczone z Sydney do laboratorium prof. Autumna. Tam naukowcy dokładnie zmierzyli szybkość, z jaką samice poruszały się w laboratorium, jak również temperaturę ciała oraz ilość energii zużywanej w czasie biegania.
Okazało się, że samice dzieworodne były znacznie lepszymi atletkami i biegały znacznie szybciej niż rówieśniczki, które miały dwójkę rodziców. Różnice w sprawności fizycznej dochodziły nawet do 50 proc. Dlatego Autumn nazywa dzieworodne samice tego gatunku "super kobietami" wśród jaszczurek.
To dość zaskakujące odkrycie, przyznają autorzy pracy. Podobne badania na innych dzieworodnych jaszczurkach żyjących na pustynnych terenach USA dały wręcz przeciwne rezultaty.