Trwa ładowanie...
onz
03-02-2007 07:25

Sekretarz generalny ONZ za walką z ociepleniem klimatu


Nowy sekretarz generalny ONZ Ban Ki
Moon w reakcji na najnowszy raport ekspertów ONZ na temat zmian
klimatycznych na Ziemi opowiedział się stanowczo za
podjęciem zdecydowanej walki z ociepleniem atmosfery naszej
planety i związanymi z tym zagrożeniami.

Sekretarz generalny ONZ za walką z ociepleniem klimatuŹródło: AFP
d1gsgsg
d1gsgsg

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/susze-i-huragany-nie-ustapia-6038674156291201g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/susze-i-huragany-nie-ustapia-6038674156291201g )
Susze i huragany nie ustąpią

W opublikowanym w piątek w Paryżu raporcie Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) zapowiedziano, że temperatura na Ziemi wzrośnie prawie napewno o 1,8-4 stopnie Celsjusza, a być może nawet o 6,4 stopnia do końca tego wieku i oceniono, że z wielkim prawdopodobieństwem przyczyną tego zjawiska jest działalność człowieka.

d1gsgsg

W opublikowanym kilka godzin później oświadczeniu nowy sekretarz generalny ONZ zażądał od wszystkich państw świata udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

Biorąc pod uwagę niezwykła szybkość, z jaką one następują, należy podjąć znacznie "szybciej" niż dotąd i "znacznie bardziej zdecydowanie" kroki przeciwdziałające - oświadczył Ban Ki Moon.

W podobny sposób zareagowała w piątek na raport IPCC Komisja Europejska, która oświadczyła, że kraje uprzemysłowione muszą "pilnie" zobowiązać się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Podsumowujący wyniki 6-letnich badań dotyczących zmian klimatu raport przewiduje 6 możliwych scenariuszy - od najbardziej optymistycznego, wg którego w 2100 roku będzie na Ziemi cieplej o 1,1 - 2,9 stopnia niż obecnie, aż do najgorszego, w którego skrajnym wariancie średnia temperatura na naszym globie byłaby wyższa aż o 6,4 stopnia. Według autorów dokumentu, temperatura na Ziemi będzie rosnąć o mniej więcej 0,2 stopnia na 10 lat.

d1gsgsg

IPCC, w którego pracach uczestniczą tysiące naukowców, uważa za "bardzo prawdopodobne", że takie zjawiska jak gwałtowne ulewy, cyklony, susze i niespodziewane fale upałów będą występować coraz częściej, a pokrywa śniegu i lodu na Ziemi bedzie się kurczyć. W raporcie nie wykluczono, że do końca wieku całkowicie zniknie lód z bieguna północnego. Poziom wody w morzach wzrośnie w tym czasie - zależnie od różnych czynników - o 18-59 cm.

Będący wielkim autorytetem w środowisku naukowym IPCC obciąża odpowiedzialnością za globalne ocieplenie przede wszystkim ludzi, którzy przyczyniają się do zwiększania poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, powodującego efekt cieplarniany. W tegorocznym raporcie prawdopodobieństwo, że to sama ludzkość jest autorką globalnego, ocieplenia ocenia się na 90%, czyli znacznie wyżej niż w poprzednim raporcie z 2001 r., kiedy to odpowiedzialność ludzi oceniono na 66%.

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj