Sejmowa sala nr 14 imienia prof. Bronisława Geremka
Przez aklamację Sejm przyjął uchwałę poświęconą pamięci zmarłego tragicznie 13 lipca wybitnego polskiego polityka i dyplomaty Bronisława Geremka. Imię prof. Geremka otrzymała sala nr 14, gdzie często obraduje
sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych, której Geremek był
wieloletnim przewodniczącym.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podkreślił podczas uroczystości, że to prof. Geremek wyznaczył kierunki, które do dzisiaj stanowią zasadniczą linię polskiej polityki zagranicznej. Jak podkreślał marszałek, prof. Geremek odcisnął wyraźne piętno jeśli chodzi o polskie dążenia, a także sposoby funkcjonowania na arenie polityki zagranicznej.
Komorowski podzielił się także z zaproszonymi na uroczystość gośćmi osobistym wspomnieniem jednej z ostatnich swoich rozmów z profesorem. Jak mówił, mniej więcej rok temu rozmawiał z Bronisławem Geremkiem o miejscu i wizerunku Polski, także w integrującej się Europie. Marszałek opowiadał, że prof. Geremek mówił do niego wówczas: "wiesz, chyba przyjdzie nam kilkanaście lat pracować na odbudowę polskiej pozycji".
"Sejm RP oddaje hołd tragicznie zmarłemu, przypominając o Jego zasługach dla budowy wolnej, demokratycznej i suwerennej Polski w silnej i jednoczącej się Europie" - głosi uchwała.
Tekst uchwały odczytał marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Posłowie i goście, którzy wzięli udział w tej części posiedzenia Sejmu, wysłuchali jej stojąc. Obradom przysłuchiwali się m.in. rodzina prof. Geremka, jego współpracownicy m.in. z czasów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, członkowie rządu, były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Posłowie podkreślili w uchwale, że Bronisław Geremek "łączył talenty błyskotliwego polityka i dyplomaty z erudycją wybitnego historyka".
Przypomnieli, że profesor był jednym z filarów opozycji demokratycznej lat 70. i 80., doradcą NSZZ Solidarność, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, wybitnym parlamentarzystą, a po czerwcowych wyborach w 1989 roku przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, skupiającego posłów wywodzących się z Solidarności oraz ministrem spraw zagranicznych, który wprowadzał Polskę do NATO.
"Służył Polsce, składając liczne dowody swego mądrego patriotyzmu" - podkreślono w uchwale.
"W dowód uznania i wdzięczności Sejm RP postanawia nadać jednej z sal sejmowych Jego imię" - dodano.
Posłowie i goście zgromadzeni w Sejmie uczcili pamięć prof. Geremka minutą ciszy.
Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym. Miał 76 lat.