Sejmowa debata w sprawie ochrony życia
W Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie projektu nowelizacji konstytucji w sprawie ochrony życia od momentu poczęcia.
28.03.2007 | aktual.: 28.03.2007 15:12
Pracująca nad projektem komisja nadzwyczajna będzie rekomendować Sejmowi poprawkę Dariusza Kłeczka (PiS) zmieniającą art. 30 konstytucji. Mówi ona, że człowiek posiada niezbywalną godność "od chwili poczęcia".
Andrzej Mańka (LPR) zgłosił natomiast dwa wnioski mniejszości. Jeden z nich zakłada wpisanie do konstytucji prawnej ochrony życia "od chwili poczęcia do naturalnej śmierci", drugi - wprowadzenie zmian zarówno w art. 30. jak i 38. ustawy zasadniczej.
Klub PiS ma zgłosić - jako inicjatywę klubową - prezydencką propozycję dotyczącą zapisania w ustawie zasadniczej ochrony życia od poczęcia. Zakłada ona dopisanie trzech punktów do art. 38 konstytucji.
Artykuł ten mówi, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Pierwszy z proponowanych punktów stanowi, że życie jest prawnie chronione od chwili poczęcia; kolejne dotyczą pomocy władz państwowych dla kobiet w ciąży i uniemożliwienia liberalizacji obecnej ustawy antyaborcyjnej.
Posłowie PiS prawdopodobnie zgłoszą poprawkę, by te zmiany wprowadzić nie do art. 38. a do rozdziału trzynastego ustawy zasadniczej - zawierającego przepisy przejściowe i końcowe. Ma to wyeliminować możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie zatwierdzenia zmian w konstytucji.
Marszałek Marek Jurek na spotkaniu w Sejmie zaproponował klubom parlamentarnym umowę, by do końca kadencji Sejmu lub kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie zmieniać obecnej ustawy antyaborcyjnej. Jednocześnie kluby miałyby się zgodzić na zapisanie w konstytucji, że życie jest chronione prawnie od poczęcia.
W czasie gdy posłowie debatują nad projektem zmian w konstytucji, przed Sejmem poparcie dla ochrony życia od momentu poczęcia manifestują uczestnicy "marszu życia" zorganizowanego przez Radio Maryja.