Sejmowa debata o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych
Możliwość skrócenia czasu oczekiwania na zabieg oraz wyboru lekarza zakłada projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. W Sejmie trwa debata nad tą propozycją.
Projekt ustawy wprowadza dwa rodzaje dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - komplementarne i suplementarne - podkreśliła Joanna Mucha (PO), przedstawiając posłom projekt.
Dzięki ubezpieczeniu suplementarnemu będzie można m.in. być operowanym w wybranym przez siebie terminie, mieć zagwarantowany pokój o wyższym standardzie. Pacjent będzie mógł także wybrać lekarza, który będzie go leczył, dodatkową opiekę pielęgniarską, pokryć koszty świadczeń nie tylko szpitalnych, ale również badań diagnostycznych czy leczenia stomatologicznego lub wizyt u specjalisty. Według ministerstwa zdrowia, jest to oferta dla ludzi, którzy już teraz mają wykupione pakiety abonamentowe w prywatnych lecznicach.
Z kolei drugie z proponowanych ubezpieczeń - komplementarne - będzie znacznie tańsze. W związku z tym resort zdrowia liczy na to, że wiele osób z niego skorzysta. Pacjent uzyska prawo do pokrycia kosztów tych świadczeń, które nie będą gwarantowane ze środków publicznych lub tylko częściowo będą refundowane przez NFZ. Oznacza to m.in., że pacjent będzie mógł mieć wykonane świadczenie medyczne inną metodą niż ta która jest opłacana przez Fundusz.