Trwa ładowanie...

Sejmik Województwa Mazowieckiego bez siedziby. "Niesprawiedliwa decyzja wojewody"

Wojewoda wypowiada umowę Sejmikowi Mazowieckiemu. - Mazowsze jest jedynym samorządem, który nie posiada własnej siedziby. Teraz chce mu się odebrać prawo użytkowania pomieszczeń na Placu Bankowym, w miejscu, które od samego początku było związane z jego działalnością – alarmuje Waldemar Kuliński, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Share
Sejmik Województwa Mazowieckiego bez siedziby. "Niesprawiedliwa decyzja wojewody"Źródło: mazovia.pl, fot: mazovia.pl
d17ih56

- Oceniamy tę decyzję jako niesprawiedliwą. Pomieszczenia te Samorząd Województwa Mazowieckiego użytkował od 1 stycznia 1999 r. i były to pomieszczenia, którymi przed tą datą władał Sejmik Samorządowy Województwa Warszawskiego. W 2000 r. podpisaliśmy w tej sprawie z Urzędem Wojewódzkim stosowne porozumienie - informuje Kuliński.

"W myśl przepisów wprowadzających ustawę reformującą administrację publiczną mienie będące we władaniu sejmików samorządowych staje się z mocy prawa mieniem samorządów województw. Z ustawy o samorządzie województwa wynika obowiązek przekazania województwu mienia Skarbu Państwa, służącego realizacji zadań województwa określonych tą ustawą. Dziś, samorząd Mazowsza został postawiony w sytuacji, w której wypowiada mu się umowy i porozumienia, regulujące korzystanie z mienia wykorzystywanego do realizacji tych celów. Dotyczy to właśnie pomieszczeń znajdujących się na Placu Bankowym" - czytamy na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zobacz też: Marek Suski o Hannie Gronkiewicz-Waltz

"Samorząd dokonał wielu remontów na swój koszt"

Do czasu wprowadzenia reformy na Placu Bankowym 3/5 znajdowała się siedziba Sejmiku Warszawskiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego w myśl przepisów z 1998 r. rozpoczął swoją działalność właśnie w tym miejscu, a obecnie swoją siedzibę ma tam Sejmik Województwa Mazowieckiego. To właśnie na Placu Bankowym odbywają się posiedzenia komisji sejmiku oraz sesje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, podczas których zapadają ważne dla województwa oraz jego mieszkańców decyzje.

d17ih56

"W przeciągu ostatnich kilkunastu lat samorząd Mazowsza na swój koszt dokonał w zajmowanych przy pl. Bankowym pomieszczeniach szeregu remontów, m.in. wymiany posadzek, montażu ogrzewania itp. Warto zaznaczyć, że od 2006 r. strona rządowa sukcesywnie nakładała na Samorząd Województwa Mazowieckiego nowe zadania zlecone. Od tego czasu przejęliśmy do ich realizacji ponad 50 pracowników bez zapewnienia im przez stronę rządową zaplecza biurowego. Obecnie pracę na rzecz realizacji zadań zleconych wykonuje ponad 100 pracowników" - podkreśla Kuliński, nie kryjąc żalu z powodu decyzji wojewody.

"Wypowiedzenie dotyczy pomieszczeń biurowych (wedle naszych informacji pracuje w nich ok. 20 osób), a nie sali posiedzeń Sejmiku – deklarujemy, że mogą się one niezmiennie odbywać w sali im. S. Starzyńskiego. Przygotowanie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego do realizacji nowych obowiązków obejmuje m.in.: zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych dla pracowników. W tym celu niezbędne jest pozyskanie nowej powierzchni biurowej. Urząd wojewódzki nie dysponuje wystarczającą liczbą pomieszczeń i nie ma środków na wynajem nowej powierzchni. Wychodząc naprzeciw potrzebom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Wojewoda zaproponował możliwość zagospodarowania przez Urząd Marszałkowski innej powierzchni biurowej w budynku trzypiętrowym w Warszawie, należącym do Skarbu Państwa. Ma on większą powierzchnię niż dotychczas zajmowane pomieszczania. Ponadto Urząd Marszałkowski może przejąć go na własność, tak więc jest to korzystniejsze niż umowa użyczenia, dotycząca powierzchni przy pl. Bankowym" - informuje WP Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego.

O wojewodzie mazowieckim Zdzisławie Sipierze (PiS)
było głośno w mediach, gdy w kwietniu jego zastępca wydał zakaz zgromadzeń "Obywateli RP” oraz stowarzyszenia na rzecz Demokracji "Tama” podczas miesięcznic smoleńskich. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to postanowienie.

d17ih56
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17ih56
Więcej tematów