Trwa ładowanie...
d18swgz

Sejmik woj. kujawsko-pomorskiego chce św. Jana Pawła II za patrona województwa

• Radni sejmiku zwrócili się z prośbą do biskupów diecezjalnych • Sejmik przyjął decyzję przez aklamację • Dniem patronalnym miałby zostać 7 czerwca
Share
Sejmik woj. kujawsko-pomorskiego chce św. Jana Pawła II za patrona województwa
Źródło: AFP
d18swgz

O ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego zwrócili się radni sejmiku do biskupów diecezjalnych. Chcą, aby dniem patronalnym był 7 czerwca, kiedy przypadają rocznice wizyt papieża w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

Z inicjatywą ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa wystąpiła grupa radnych, którzy 27 kwietnia 2014 r. uczestniczyli w uroczystości kanonizacji papieża. Sejmik stanowisko w tej sprawie przyjął przez aklamację.

"Radni Województwa wyrażają prośbę o ustanowienie świętego Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego. Prośbę kierujemy do biskupów diecezjalnych, których jurysdykcja obejmuje obszar diecezji znajdujący się w naszym województwie" - głosi stanowisko.

d18swgz

W dokumencie podkreślono, że sejmik w 2008 r. ustanowił 7 czerwca świętem województwa, a data ta związana jest z pobytem Jana Pawła II w 1991 r. we Włocławku oraz w 1999 r. w Bydgoszczy i Toruniu.

"Dekret biskupa diecezjalnego, ustanawiający 7 czerwca dniem patronalnym Jana Pawła II na ziemi kujawsko-pomorskiej, jeszcze mocniej zjednoczy wojewódzką wspólnotę samorządową. Stała, wciąż pielęgnowana i pogłębiana obecność w zbiorowej świadomości nauczania Jana Pawła II, a także jego święte wstawiennictwo, wzbogacą współczesne i przyszłe pokolenia, będąc źródłem nieprzemijających wartości, w dialogu i wzajemnym poszanowaniu spajających społeczne relacje" - napisali radni.

W uzasadnieniu stanowiska sejmiku wskazano, że więź mieszkańców województwa z Janem Pawłem II wyrażają drukowane wspomnienia i albumy, patronaty nadawane miejscowościom, gminom, szkołom i instytucjom, a także różne pomniki i dęby.

Jan Paweł II jest honorowym obywatelem 15 miast i gmin w regionie oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego imię noszą dwa licea ogólnokształcące, 23 szkoły podstawowe, dziewięć zespołów szkół i dwa przedszkola. Zeszły rok, decyzją sejmiku, był obchodzony w województwie jako Rok Jana Pawła II.

d18swgz

Papież Jan Paweł II w ramach pielgrzymek do ojczyzny odwiedził region dwukrotnie.

Pierwszą wizytę złożył w 1991 r. we Włocławku, gdzie 6 czerwca spotkał się z katechetami, nauczycielami i uczniami w katedrze, a 7 czerwca oprawił mszę na lotnisku. Kolejną wizytę złożył 7 czerwca 1999 r. Bydgoszczy i Toruniu. Najpierw odprawił mszę na lotnisku w Bydgoszczy, a później poleciał do Torunia, gdzie na krótko wstąpił do katedry, na uniwersytecie spotkał się z rektorami 200 szkół wyższych i odprawił mszę na lotnisku.

Parafie z terenu województwa kujawsko-pomorskiego wchodzą w skład diecezji bydgoskiej, toruńskiej i włocławskiej, ale również archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji pelplińskiej i płockiej.

d18swgz

Podziel się opinią

Share
d18swgz
d18swgz
Więcej tematów