Trwa ładowanie...
df484bw
kodeks
23-05-2002 21:15

Sejm znowelizował Kodeks celny

Sejm znowelizował w czwartek Kodeks celny. Nowelizacja zakłada zniesienie Generalnego Inspektora Celnego od 30 czerwca 2002 roku i przeniesienie jego zadań do organów kontroli skarbowej.

df484bw
df484bw

Nowelizacja ma na celu połączenie w ramach jednej struktury kontroli skarbowej i celnej. Funkcjonowanie kontroli skarbowej w nowym kształcie ma być oparte o dotychczasową bazę i strukturę obu służb.

Ustawa znosi też inspektorów kontroli skarbowej, jako organ kontroli skarbowej. Poszerza natomiast zakres działania kontroli skarbowej, o zapobieganie i ujawnianie zjawisk korupcji wśród osób zatrudnionych w jednostkach podległych ministrowi finansów oraz kontrolę gospodarowania środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych.

Kontrola skarbowa otrzyma też środki pozwalające na ograniczenie wolności obywatelskiej m.in. prawo do użycia broni, a także do zatrzymania osoby lub pojazdu. Ustawa określa też strukturę organów kontroli skarbowej. Naczelnym organem będzie Minister Finansów, organem wyższego stopnia będzie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, który będzie nadzorował działania dyrektorów urzędów kontroli skarbowej.

W konsekwencji decyzje wymiarowe (nakładanie kar) będzie wydawał dyrektor urzędu kontroli skarbowej, a nie jak dotąd inspektorzy tego urzędu. Jednocześnie uprawnienia do wydawania decyzji wymiarowych w zakresie kontroli celnej pozostaną w gestii organów celnych.

df484bw

Ustawa poszerza też zadania służby celnej o walkę z przestępczością w zakresie nielegalnego obrotu z zagranicą środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, bronią, materiałami jądrowymi i promieniotwórczymi oraz sprowadzania do Polski odpadów i szkodliwych substancji chemicznych.

Dotychczasowi pracownicy Generalnego Inspektora Celnego oraz regionalnych inspektoratów celnych mają przejść na co najmniej 3 miesiące do urzędów kontroli skarbowej i Ministerstwa Finansów, zachowując przy tym prawo do wynagrodzenia nie niższego niż dotychczas.(miz)

df484bw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df484bw
Więcej tematów