Trwa ładowanie...

Sejm zmienia Kodeks postępowania cywilnego. Prawnicy zgłaszają uwagi

Sejm na tegotygodniowym posiedzeniu będzie głosował nad zmianami w ustawie Kodeks postępowania cywilnego. To jedna w największych i najbardziej gruntownych zmian tej ustawy od 1965 roku. Niektóre zmiany niepokoją środowisko adwokackie.

Sejm zmienia Kodeks postępowania cywilnego. Prawnicy zgłaszają uwagiŹródło: East News, fot: Stanisław Kowalczuk
d2un71h
d2un71h

Nowelizacja Kpc z założenia ma na celu przyspieszenie i usprawnienie postępowań sądowych oraz ułatwienie dostępu obywateli do sądu.

Jak oceniają eksperci, wiele zmian jest godnych uznania – np. wprowadzenie planu rozprawy czy wydłużenie czasu na napisanie apelacji w skomplikowanych sprawach.

Wielu przedstawicieli środowiska prawniczego niepokoi jednak zwiększenie formalizmu i rygoryzmu, a także podniesienie opłat sądowych, które utrudnią dostęp do sądu zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.

d2un71h

Poprawki Senatu

Jedną z bardziej kontrowersyjnych propozycji nowelizacji – z punktu widzenia prawników i nie tylko – była karna opłata dodatkowa nakładana na stronę reprezentowaną przez profesjonalnego pełnomocnika w sytuacji, gdy źle opłaciła ona apelację lub zażalenie.

Pierwotnie proponowano, aby naprawienie błędu było możliwe jedynie pod warunkiem uiszczenia opłaty sądowej w podwójnej wysokości - i to bez względu na skalę błędu i jego powody. W skrajnych przypadkach mogło to prowadzić nawet do konieczności zapłacenia 400 000 złotych. Senat RP zaproponował wykreślenie tej budzącej sprzeciw propozycji.

W tym tygodniu poprawkami Senatu zajmowała się Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Naczelna Rada Adwokacka złożyła na ręce przewodniczącego Komisji, posła Arkadiusza Mularczyka, petycję domagającą się poparcia przez Sejm senackiej poprawki, pod którą w ciągu kilku dni roboczych podpisało się niespełna 4 tys. osób.

d2un71h

– O zasadności poprawki Senatu niech świadczy fakt, że zmianę poparli wszyscy posłowie-członkowie Komisji. To słuszna decyzja, bo wymiar sprawiedliwości ma być dla obywatela, a nie odwrotnie. Mam nadzieję, że w głosowaniu na sali plenarnej cały Sejm poprze tę proobywatelską zmianę Senatu – mówi adw. Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zmiany dla przedsiębiorców pozytywne

Zmiany w Kpc zakładają przywrócenie postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych, które funkcjonowało do maja 2012 r.

Projekt zakłada możliwość dokonywania doręczeń na wskazany przez stronę w pierwszym piśmie procesowym adres poczty elektronicznej, a także obowiązek powołania wszelkich twierdzeń i dowodów w pierwszym piśmie procesowym pod rygorem utraty ich powoływania oraz obowiązek złożenia oświadczenia o powołaniu wszystkich twierdzeń i dowodów.

d2un71h

Brak będzie natomiast możliwości występowania z nowymi roszczeniami zamiast lub obok dotychczasowych.

– Ogólnie zmiany dotyczące przedsiębiorców należy ocenić pozytywnie, jak choćby możliwość domagania się przez drobnych przedsiębiorców rozpoznania sprawy w trybie zwykłym. Jest to korzystne zwłaszcza w sporach pomiędzy małymi a dużymi przedsiębiorcami. Pozytywnie należy się też odnieść do możliwości doręczeń elektronicznych. Wątpliwości zaś budzi brak możliwości rozpoznania kilku roszczeń w toku jednego postępowania czy skrócenie terminów na podjęcie zawieszonego postępowania oraz jego wznowienie. – tłumaczy adw. Anisa Gnacikowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2un71h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2un71h
Więcej tematów