PolskaSejm zajął się cudzoziemcami

Sejm zajął się cudzoziemcami

Sejm znowelizował ustawę o cudzoziemcach, która wprowadza do polskiego prawa m.in. pojęcie rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich. Za nowelizacją opowiedziało się 409 posłów, 8 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Zgodnie z nowelizacją status rezydenta długoterminowego może być przyznany cudzoziemcowi, który przebywa w Polsce co najmniej 5 lat, ma stabilne źródło dochodów, ubezpieczenie i tytuł prawny do zajmowanego lokalu. W przypadku studentów obcokrajowców - liczy się połowa czasu studiów.

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE przyznawane jest na czas nieoznaczony. Z szacunków Urzędu Repatriacji i Cudzoziemców wynika, że liczba wniosków o ten status powinna być zbliżona do liczby wniosków o osiedlenie, a tych w roku 2003 było 3.010. Przepisy o statusie rezydenta długoterminowego mają wejść w życie 1 października 2005 roku.

Nowelizacja dotyczy też spraw wizowych. W wyjątkowo pilnych przypadkach - jak stanowi ustawa - wizę tranzytową lub pobytową będzie mógł wydawać podczas przekraczania granicy Polski komendant Straży Granicznej. Chodzi o wizy wydawane w celu prowadzenia działalności gospodarczej, naukowym, szkoleniowym i dydaktycznym, bez możliwości podejmowania pracy.

Nowelizacja przewiduje także liberalizację przepisów wizowych dla członków załóg statków morskich, które zawiną do polskich portów. Marynarze w chwili zejścia na ląd nie będą potrzebować wiz, a jedynie przepustki; wydawać je będzie Straż Graniczna na czas postoju statku w porcie, nie dłużej jednak niż na 15 dni. Przepustka może być przedłużona na kolejne 15 dni.

Źródło artykułu:PAP
ustawanowelizacjasejm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)