Sejm zagłosował ws. języka śląskiego. Jest decyzja
Sejm zagłosował za uznaniem języka śląskiego za język regionalny. "Za" głosowało 236 posłów, 186 było "przeciw", 5 się wstrzymało. Ustawa zakłada m.in. dobrowolne nauczanie języka śląskiego w szkołach.
26.04.2024 | aktual.: 26.04.2024 12:16
Sejm w piątkowym głosowaniu uznał język śląski językiem regionalnym. "Za" oddało swój głos 236 posłów, 186 było "przeciw", a 5 osób wstrzymało się od głosu.
Spośród polityków PiS z woj. śląskiego za głosował Bolesław Piecha i Marek Wesoły. Wstrzymał się Jerzy Polaczek, Michał Woś, Andrzej Gawron. Nieobecny był Grzegorz Matusiak. Pozostali posłowie PiS zagłosowali przeciwko.
Wcześniej o odrzucenie projektu apelował poseł Roman Fritz z Konfederacji. Wniosek był głosowany w pierwsze kolejności i został odrzucony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z nową ustawą, język śląski ma zostać uznany jako drugi, po języku kaszubskim, język regionalny w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Język śląski w szkołach, dwujęzyczne tablice w miastach
To oznacza, że wprowadzenie języka śląskiego do szkół jako przedmiotu dobrowolnego stanie się możliwe. Ponadto, w miejscowościach, gdzie ponad 20 proc. mieszkańców deklaruje używanie języka śląskiego, będzie można zamontować dwujęzyczne tablice z nazwami tych miejscowości.
Ustawa przewiduje również dofinansowanie działań mających na celu zachowanie języka śląskiego. Dodatkowo, w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych pojawią się dwaj przedstawiciele osób posługujących się językiem śląskim.
Teraz, po przyjęciu ustawy przez Sejm, trafi ona do Senatu. Jeśli uzyska tam poparcie, następnie zostanie przekazana do prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz także