PolskaSejm wybrał skład komisji do prac nad konstytucją

Sejm wybrał skład komisji do prac nad konstytucją

Sejm wybrał członków komisji
nadzwyczajnej, która ma pracować nad proponowanymi przez PO
zmianami w konstytucji. W komisji zasiądzie 17 posłów.

Pierwsze posiedzenie komisji odbędzie się jeszcze w piątek. Wybrane mają zostać wówczas jej władze.

PO reprezentować w komisji będą: Jerzy Budnik, Stanisław Chmielewski, Jarosław Gowin, Sebastian Karpiniuk, Grzegorz Karpiński, Jerzy Kozdroń, Sławomir Rybicki i Michał Stuligrosz; PiS - Barbara Bartuś, Andrzej Dera, Przemysław Gosiewski, Artur Górski, Karol Karski i Łukasz Zbonikowski; Lewicę - Jolanta Szymanek-Deresz i Jarosław Matwiejuk; PSL - Eugeniusz Kłopotek.

Z takim składem komisji głosowało 380 posłów, 1 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Celem zaproponowanych przez PO zmian w konstytucji jest wprowadzenie zakazu kandydowania do parlamentu osobom skazanym oraz zniesienie immunitetu formalnego posłów.

Platforma proponuje usunięcie z konstytucji zapisów, które obecnie stanowią, że od dnia ogłoszenia wyniku wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu, parlamentarzysta bez zgody Sejmu nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Immunitetem nadal chroniona była działalność wynikająca ze sprawowania mandatu posła lub senatora.

Zgodnie z konstytucją, posłowie i senatorowie mają immunitet formalny i materialny. Immunitet materialny zakłada, że poseł ani senator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu parlamentarnego, ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Immunitet formalny uniemożliwia z kolei pociągnięcie parlamentarzysty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu czy Senatu.

Drugą propozycją PO jest wprowadzenie do ustawy zasadniczej zapisu, że posłem lub senatorem nie może być osoba karana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)