Trwa ładowanie...
trybunał konstytucyjny

Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Dr. hab. nauk prawnych Grzegorz Jędrejek będzie nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował Sejm. Jędrejek zastąpi na stanowisku sędziego Andrzeja Wróbla, któremu na początku lutego Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego wygasiło mandat, po tym jak przeszedł do Sądu Najwyższego.

Share
Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego
Źródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d3s30qg

Za wyborem Grzegorza Jędrejeka na nowego sędziego głosowało 234 posłów, 154 było przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu. By objąć funkcję, nowy sędzia musi jeszcze zostać zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Grzegorz Jędrejek jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem i szefem katedry prawa cywilnego w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jako kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego został zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość.

d3s30qg

Na początku lutego Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego wygasiło mandat sędziego Andrzeja Wróbla. Według ustawy, wygaśnięcie mandatu sędziego trybunału przed upływem kadencji następuje w przypadku m.in. zrzeczenia się przez niego urzędu.

Sędzia Andrzej Wróbel został w 2011 roku wybrany przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję do Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej orzekał w Izbie Pracy Sądu Najwyższego. W połowie grudnia ubiegłego roku o woli rezygnacji Wróbla z funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego poinformował jego ówczesny prezes - Andrzej Rzepliński. 11 stycznia Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na powrót sędziego Wróbla do Sądu Najwyższego. Jego nominację zaakceptował także prezydent, powołując go 24 stycznia z powrotem na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Po wyborze Grzegorza Jędrejeka na nowego sędziego sądu konstytucyjnego, w 15-osobowym Trybunale Konstytucyjnym będzie ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm i siedmioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji.

d3s30qg

Podziel się opinią

Share
d3s30qg
d3s30qg
Więcej tematów