Trwa ładowanie...
d3hzioc

Sejm: ustawa o działaniu prawników zagranicznych

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o świadczeniu w Polsce usług przez prawników zagranicznych. Warunkiem rozpoczęcia przez nich praktyki w RP będzie wzajemność w jego kraju, wpis na listę i test z języka polskiego.

d3hzioc
d3hzioc

Projekt operuje pojęciem "prawnika": w polskim systemie prawnym chodzi tu zarówno o adwokata, jak i radcę prawnego, bo w niektórych krajach nie ma takiego rozróżnienia. Według ustawy prawnicy z krajów Unii Europejskiej będą mieli taki sam status jak nasi, dopiero po przystąpieniu Polski do UE.

Ustawa wejdzie w życie po 6 miesiącach od jej ogłoszenia, z wyłączeniem przepisów, które tworzą przywileje dla prawników z Unii - te zaczną obowiązywać, gdy będziemy członkami Unii.

Prawnik unijny będzie mógł podejmować wszelkie czynności jako adwokat - bronić w procesie karnym i bez żadnych ograniczeń występować w postępowaniu cywilnym, także jako radca prawny. Będzie mógł też świadczyć usługi transgraniczne (pomoc prawną jednorazową) - wszystko to jednak po akcesji Polski do Unii. Do tego czasu będą mogli działać tylko ci prawnicy, których kraje zapewnią takie same warunki prawnikom polskim.

Ustawa rozróżnia zasady, na jakich zagraniczni prawnicy będą konkurować z polskimi, zależy od tego, czy pochodzą oni z krajów UE, czy spoza niej. Projekt zakłada, że dopóki Polska nie stanie członkiem Unii, tamtejsi prawnicy (tak jak reszta prawników zagranicznych) mogą prowadzić u nas praktykę, pod warunkiem że ich kraje pozwolą na to u siebie polskim adwokatom i radcom prawnym.

Ustawa trafi teraz do Senatu. (reb)

d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj