PolskaSejm: ustawa o działaniu prawników zagranicznych

Sejm: ustawa o działaniu prawników zagranicznych

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o świadczeniu w Polsce usług przez prawników zagranicznych. Warunkiem rozpoczęcia przez nich praktyki w RP będzie wzajemność w jego kraju, wpis na listę i test z języka polskiego.

Projekt operuje pojęciem "prawnika": w polskim systemie prawnym chodzi tu zarówno o adwokata, jak i radcę prawnego, bo w niektórych krajach nie ma takiego rozróżnienia. Według ustawy prawnicy z krajów Unii Europejskiej będą mieli taki sam status jak nasi, dopiero po przystąpieniu Polski do UE.

Ustawa wejdzie w życie po 6 miesiącach od jej ogłoszenia, z wyłączeniem przepisów, które tworzą przywileje dla prawników z Unii - te zaczną obowiązywać, gdy będziemy członkami Unii.

Prawnik unijny będzie mógł podejmować wszelkie czynności jako adwokat - bronić w procesie karnym i bez żadnych ograniczeń występować w postępowaniu cywilnym, także jako radca prawny. Będzie mógł też świadczyć usługi transgraniczne (pomoc prawną jednorazową) - wszystko to jednak po akcesji Polski do Unii. Do tego czasu będą mogli działać tylko ci prawnicy, których kraje zapewnią takie same warunki prawnikom polskim.

Ustawa rozróżnia zasady, na jakich zagraniczni prawnicy będą konkurować z polskimi, zależy od tego, czy pochodzą oni z krajów UE, czy spoza niej. Projekt zakłada, że dopóki Polska nie stanie członkiem Unii, tamtejsi prawnicy (tak jak reszta prawników zagranicznych) mogą prowadzić u nas praktykę, pod warunkiem że ich kraje pozwolą na to u siebie polskim adwokatom i radcom prawnym.

Ustawa trafi teraz do Senatu. (reb)

sejmustawadziałanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)