Sejm uczcił 260. rocznicę urodzin Kościuszki
Sejm uczcił 260. rocznicę urodzin
Tadeusza Kościuszki. Uchwałę w tej sprawie posłowie przyjęli przez
aklamację.
"W 260. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina zasługi Naczelnika pierwszego, ogólnonarodowego powstania dla polskiej kultury obywatelskiej" - głosi uchwała. Podkreślono w niej, że Kościuszko był przykładem traktowania obowiązków politycznych i wojskowych jako służby społecznej.
"Tadeusz Kościuszko - republikanin - wykształcony na pozytywnych wzorach Oświecenia polskiego, francuskiego i amerykańskiego potrafił zaangażować do służby na rzecz Niepodległości Rzeczypospolitej wszystkich - szlachtę, mieszczaństwo, włościan i wszelkie grupy etniczno-wyznaniowe ówczesnej Polski" - czytamy w uchwale.
"W rocznicę Jego urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - w przyjętej uchwale - serdecznie pozdrawia żołnierzy i oficerów jednostek wojskowych, uczniów i nauczycieli setek szkół polskich oraz członków stowarzyszeń i organizacji polonijnych noszących Jego imię" - napisano.
Sejm podkreślił też, że postać Naczelnika Tadeusza Kościuszki stanowi nadal ważny wzorzec dla kształtowania współczesnych polskich postaw patriotycznych. Ponadto posłowie wyrazili także przekonanie, że wkrótce w Warszawie, wysiłkiem samorządu i organizacji społecznych, stanie pomnik Tadeusza Kościuszki, który będzie przypominał nam ciągle aktualną maksymę obywatelską: "Nigdy Polakom broń ich nieprzyjaciół straszną nie była, gdy sami pomiędzy sobą byli zgodni, znali swą siłę i tej siły użyć umieli".
Kościuszko - generał, bohater narodowy - urodził się w 1746, a zmarł w 1817 r. W 1775 wyjechał do Ameryki, by wziąć udział w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Po ogłoszeniu insurekcji w Krakowie (24 III 1794) Kościuszko objął władzę dyktatorską jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.