PolskaSejm uczcił 100. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej

Sejm uczcił 100. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej

Sejm uczcił 100. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej, która - jak podkreślono w specjalnej uchwale - była "dobra, skromna i skoncentrowana wyłącznie na pomocy bliźnim", a całe życie poświęciła dzieciom.

Sejm uczcił 100. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej
Źródło zdjęć: © PAP

W przyjętej przez aklamację uchwale przypomniano, że Irena Sendlerowa była uhonorowana jako Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, otrzymała Order Orła Białego, honorowe obywatelstwo Izraela, honorowe obywatelstwo Warszawy, była też laureatką przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu, a także została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

- Całe życie poświęciła dzieciom. Podczas okupacji kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom "Żegota". Ocaliła od śmierci 2,5 tys. dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta. Była dobra, skromna i skoncentrowana wyłącznie na pomocy bliźnim. Własną odwagę i heroizm uważała za naturalny obowiązek każdego człowieka. Jej życie jest pięknym przykładem zachowania Polaków wobec Żydów w mrocznych czasach okupacji niemieckiej - napisano w uchwale.

- Sejm przypomina tę niezwykłą postać, oddaje hołd jej bohaterstwu i zasługom oraz pragnie, by postawa Ireny Sendlerowej stała się drogowskazem dla obecnego i przyszłych pokoleń w nieustannej walce o lepszy świat - podkreślono.

Przedstawiając uchwałę w imieniu sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreśliła, że Irena Sendlerowa była - niezwykła w swoim bohaterstwie i niezwykła w swojej skromności. "Kłaniamy się Irenie Sendlerowej - powiedziała.

Obradom Sejmu w tej części przysłuchiwała się córka Ireny Sendlerowej - Janina Zgrzembska oraz nauczyciele i uczniowie warszawskiego gimnazjum im. Ireny Sendlerowej.

Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska, urodziła się w 1910 roku, a zmarła 2008 roku. W grudniu 1942 roku świeżo utworzona Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Za swoją działalność Sendlerowa została aresztowana w 1943 roku przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci.

Po wojnie pracowała na rzecz dzieci, m.in. tworzyła domy sierot, powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem. Związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. W latach 1948-1968 należała do PZPR. Wystąpiła z partii po wydarzeniach z marca 1968 roku.

Na podstawie jej życiorysu w USA powstała sztuka teatralna "Życie w butelce". Tytuł nawiązywał do sposobu, w jaki zachowały się informacje o pochodzeniu uratowanych dzieci: nazwiska rodziców i nowe, przybrane personalia Sendler zakopywała w słoiku, w ogrodzie - tylko dzięki tym notatkom, dzieci, które przeżyły wojnę, dowiedziały się o swoich rodzinach.

Źródło artykułu:PAP
urodzinyrocznicażydzi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)