Trwa ładowanie...
d2hg6yt

Sejm uczci setną rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej

W poniedziałek 15 lutego mija 100. rocznica urodzin Ireny Sendler, działaczki społecznej znanej z ratowania żydowskich dzieci w okresie II wojny światowej. Podczas likwidacji warszawskiego getta, narażając się na śmierć, wyprowadziła stamtąd, ocalając od zagłady około 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Share
d2hg6yt

Projekt uchwały w sprawie uczczenia przez Sejm RP setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej przyjęła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Sejm poprzez uchwałę chce przypomnieć postać Ireny Sendlerowej, oddać hołd jej bohaterstwu i zasługom.

Przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska poinformowała, że Irena Sendlerowa - tak niezwykła postać - była przez tak wiele lat zapomniana, że "w tej chwili należy ją przypominać, wskazywać jej drogę życiową, jej wybory i ją samą jako pewnego rodzaju wzorzec zwłaszcza dla młodych ludzi".

Sejm przyjmie uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Ireny Sendlerowej najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu. Iwona Śledzińska-Katarasińska powiedziała, że chciałaby, by odbyło to się w obecności dzieci ze szkół imienia Ireny Sendlerowej. Z okazji setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej stołeczne Gimnazjum nr 23 jej imienia organizuje w dniach 16-18 lutego ogólnopolski zjazd szkół sendlerowskich w Warszawie.

d2hg6yt

Podziel się opinią

Share
d2hg6yt
d2hg6yt
Więcej tematów