Sejm uchwalił: komornik nie zajmie sprzętu niepełnosprawnych
Przedmioty, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność, nie będą podlegały egzekucji komorniczej - taką nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego uchwalił sejm.
26.06.2014 | aktual.: 26.06.2014 10:36
Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się w głosowaniu 436 posłów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do senatu.
Przygotowany przez posłów PO projekt powstał po opisanych w mediach zdarzeniach, gdy komornik sądowy, egzekwując wyrok stwierdzający, że obywatel jest zadłużony, w ramach zajęcia komorniczego zabierał również takie przedmioty jak wózek inwalidzki osoby niepełnosprawnej. Nowelizacja ma wyłączyć tego typu sprzęt z zestawu przedmiotów możliwych do egzekucji komorniczej.
- Chodzi o to, aby mniej było przypadków, w których mówi się, że komornik działa bez duszy, ale zgodnie z prawem - mówił w styczniu, gdy projekt prezentowano w sejmie po raz pierwszy, sprawozdawca komisji Artur Dunin (PO). Jak wówczas dodawał poseł Dunin, prace nad nowelizacją zaczęły się po tym, jak do jego biura poselskiego zgłosiła się osoba niepełnosprawna, której komornik zajął komputer potrzebny do pracy.
Autorzy projektu wskazali, że są rozbieżności w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które stanowią podstawy działań komorniczych. Nowelizacja ma je ujednolicić, gdyż uznano, że nie ma powodów, aby prywatni wierzyciele mieli większe uprawnienia egzekucyjne niż organy publiczne prowadzące egzekucję za pomocą poborców skarbowych. Projekt popiera też samorząd komorników.