Trwa ładowanie...
d2p7fos
25-07-2008 23:50

Sejm skierował projekt ustawy o Straży Kolejowej do dalszych prac

Sejm skierował projekt ustawy
określającej uprawnienia i zasady funkcjonowania Straży Kolejowej
do sejmowych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz
infrastruktury.

d2p7fos
d2p7fos

Odrzucenia projektu chciała PO, jednak wniosek o odrzucenie nie uzyskał większości. Za wnioskiem PO o odrzucenie projektu głosowało 213 posłów, 234 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Podczas debaty nad projektem posłowie PO podkreślali, że "projekt jest niemożliwy do zrealizowania". Oceniali także, że jest wejście w życie kosztowałoby 170 mln zł rocznie.

Wątpliwości miała też Lewica, według której rozwiązania zawarte w regulacji mogłyby prowadzić do sporów kompetencyjnych między służbami i do zbytniej ingerencji w sferę wolności człowieka.

Projektu bronił natomiast PiS. Według klubu projektowane zapisy gwarantują poprawę bezpieczeństwa na obszarze kolei.

d2p7fos

Projekt nie zakłada utworzenia nowej formacji, lecz sankcjonuje i porządkuje stan prawny istniejącej Straży Ochrony Kolei. Jego celem jest przede wszystkim wprowadzenie prawnych umocowań tej formacji; zakłada też, że podlegać ona będzie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt określa m.in. uprawnienia i zadania funkcjonariuszy Straży Kolejowej. Zgodnie z nim mają oni chronić bezpieczeństwo i porządek na tzw. obszarze kolejowym i w pociągach, a także kontrolować przestrzeganie przepisów porządkowych, które tam obowiązują oraz zapobiegać przestępstwom i wykroczeniom.

Zgodnie z projektem SK będzie mogła wylegitymować osoby, których tożsamości chce ustalić, zatrzymać je jeśli popełniły przestępstwo a także przeszukać. Będzie miała też uprawnienia m.in. do nakładania grzywien i kontroli złomowisk.

Regulacja określa też m.in. środki przymusu bezpośredniego z których ta formacja może korzystać. Wymienione są m.in. paralizatory elektryczne, pałki, pociski niepenetracyjne, chemiczne środki obezwładniające oraz psy służbowe.

d2p7fos

Broni palnej funkcjonariusz SK mógłby użyć m.in. w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego ataku na swoje życie, lub innej osoby a także w sytuacji gdy ktoś próbuje przemocą odebrać mu broń lub nie podporządkowuje się jego wezwaniom do natychmiastowego porzucenia broni czy innego niebezpiecznego narzędzia.

Projekt określa też warunki jakie trzeba spełniać, by zostać funkcjonariuszem SK. Chodzi tu o polskie obywatelstwo, nieposzlakowana opinię, niekaralność, co najmniej średnie wykształcenie oraz predyspozycje fizyczne i psychiczne do pełnienia służby w takich formacjach.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj